Kvalitné krmivo od poľa po stajňu

Lisy CASE IH pre živiny, hygienu a trvanlivosť balíkov

Lisy CASE IH – kvalita krmiva začína na poli

Dobre zlisovaná krmivo a slama je investíciou, ktorá sa chovateľovi vracia nielen v podobe zdravších zvierat, ale aj v znížení nákladov na krmivo a údržbu stajní. Kvalitne zlisované balíky slamy či senáže poskytujú zvieratám kvalitné krmivo bohaté na živiny, ale taktiež predlžujú dobu skladovateľnosti a minimalizujú straty. Pri podstielke sa vyššia hustota a pevnejšia štruktúra balíka prejaví dlhšou použiteľnosťou, lepšou savosťou a nižšou prašnosťou, čo má pozitívny vplyv na zdravie dýchacích ciest zvierat. Moderné lisy na okrúhle balíky od značky CASE IH ukazujú, že správne vykonané lisovanie dokáže uchovať maximum živín, znížiť straty a vytvoriť balík s ideálnou štruktúrou na kŕmenie aj podstielku.
Pre chovateľov hospodárskych zvierat je kvalita krmiva a podstielky jedným z hlavných pilierov úspechu. Vysoko kvalitné krmivo s dostatkom živín, správnou štruktúrou a minimálnou prašnosťou dokáže výrazne ovplyvniť zdravotný stav zvierat, ich úžitkovosť a reprodukciu. Rovnako čistá a dobre zhutnená podstielka znižuje riziko respiračných ochorení, udržuje vyššiu úroveň hygieny a šetrí prácu pri údržbe stajní. Napriek tomu, že mnoho chovateľov venuje veľkú pozornosť skladovaniu a dávkovaniu krmiva, kľúč k jeho kvalite sa nachádza už vo fáze zberu. Moderné lisy na okrúhle balíky od značky CASE IH ukazujú, že správne vykonané lisovanie dokáže uchovať maximum živín, znížiť straty a vytvoriť balík s ideálnou štruktúrou na kŕmenie aj podstielku.
Všetky lisy CASE IH na okrúhle balíky sú vybavené extra širokým zberačom so záberom 235 cm. Tento široký záber má zásadný význam nielen pre rýchlosť práce, ale predovšetkým pre úplný zber materiálu aj z najväčších riadkov. Vkladací valček pred zberačom zaisťuje plynulý tok hmoty, čo je kľúčové pre rovnomerné plnenie lisovacej komory a prevenciu strát drobných častíc, ktoré obsahujú najviac bielkovín a minerálov. Dva bočné usmerňovacie slimáky s piatimi priečkami navyše zvyšujú rýchlosť vkladania až o 20 %, takže sa materiál dostáva do komory rýchlo, bez prerušenia a bez nadmerného trenia, ktoré by mohlo spôsobiť rozpad jemných častí krmovín.
Podávací rotor v tvare „W“ plní komoru rovnomerne po celej šírke. Lis je osadený 15 nožmi (niektoré modely až 25), pričom každý nôž je istený samostatnou pružinou, aby nedochádzalo k jeho poškodeniu pri kontakte s tvrdšími časťami materiálu. Výsledná rezanka má optimálnu dĺžku pre lepšiu stráviteľnosť a vyšší príjem krmiva zvieratami. Pre senáže a siláže to znamená lepšiu fermentáciu, rovnomerné presýtenie hmoty a zníženie rizika vzniku nežiaducich plesní. Pri slame určenej na podstielku je zase výhodou jemnejšia štruktúra, ktorá lepšie saje vlhkosť a vytvára mäkké lôžko pre dobytok.
Pod rotorom je umiestnené hydraulicky ovládané padacie dno, ktoré umožňuje odblokovanie komory pri zahltení bez nutnosti vystupovať z traktora. To minimalizuje prestoje a zabraňuje poškodeniu materiálu. „T“ prevodovka, ktorú konkurencia nevyužíva, spolu s automatickým padacím dnom (ktoré má iba Case IH a New Holland) a centrálnym mazaním vazelinou patrí k unikátnym riešeniam. Lisovacia komora využíva štyri gumotextilné nekonečné pásy s hrubým povrchom, ktoré zaisťujú pevné formovanie balíka bez preklzu. Pásy spolu s formovacími valcami minimalizujú odrol cenných častí – napríklad lístkov lucerny, ktoré sú bohaté na bielkoviny. Tento detail má priamy vplyv na výživovú hodnotu krmovín, pretože strata jemných častí znamená stratu kľúčových živín.

Utuženie balíka sa nastavuje priamo z kabíny traktora cez monitor. Štandardné nastavenie vytvára mäkšie jadro pre lepšie prevzdušnenie a pevnejšiu vonkajšiu vrstvu, ktorá bráni prenikaniu vlhkosti a obmedzuje vývoj plesní. Pre špeciálne podmienky, napríklad pri lisovaní podstielkovej slamy, je možné využiť systém mäkkého jadra, ktorý umožňuje rýchlejšie rozprestretie materiálu pri použití v stajni. U senáží naopak vysoká hustota vonkajšej vrstvy pomáha udržať anaeróbne prostredie, čo je dôležité pre fermentačné procesy
Technológie ISOBUS III a funkcie Smart bale dokážu proces lisovania plne automatizovať. Po dosiahnutí nastavenej hustoty a veľkosti balíka lis zastaví traktor, spustí viazanie do siete, otvorí zadné vráta, vyhodí balík a znovu sa rozbehne. Tým sa zaisťuje konzistentná kvalita každého balíka bez ohľadu na únavu alebo skúsenosti obsluhy. Dva senzory vlhkosti v lisovacej komore umožňujú sledovať aktuálny stav materiálu a prispôsobiť lisovanie tak, aby bola dosiahnutá čo najlepšia trvanlivosť.

Ponuka lisov CASE IH

Lisy CASE IH predstavujú moderné riešenie pre efektívne lisovanie krmovín a slamy s maximálnym zachovaním živín a dlhou trvanlivosťou balíkov. V ponuke nájdete modely s pevnou aj variabilnou komorou, ako Roll Baller 344, Roll Baler 455 a najnovší rad Roll Baler 456/466 HD PRO, ktoré ponúkajú robustnú konštrukciu, vysokú výkonnosť, precízne rezacie systémy a pokročilé funkcie, napríklad ISOBUS III Smart Bale pre automatizáciu lisovania. Tieto stroje zaisťujú optimálnu hustotu balíkov, rovnomerné plnenie a spoľahlivú prevádzku aj v náročných podmienkach.

Viac o lisoch CASE IH sa dozviete v tomto článku. TU
Lis CASE IH RB 545 mají v Ročově od loňského roku. Lis s pevnou komorou si zvolili zejména kvůli špatným zkušenostem s lisem s variabilní komorou konkurenční značky, kdy opakovaně řešili nekvalitní a trhající se pásy.

Lis RB 545 s pevnou komorou je vybaven celkem 18 lisovacími válci po obvodu lisovací komory, do které je v úvodu materiál volně vkládán a pozvolným roztáčením je v ní tvořen balík. Z tohoto důvodu se balíky těchto lisů vyznačují spíše měkčím a vzdušnějším jádrem. Všechny vyprodukované balíky mají na rozdíl od lisů s variabilní komorou, kde si můžeme velikost navolit dle našich potřeb, průměr 125 cm. Nový lis CASE IH RB 545 vyprodukoval během loňské sezóny 4 800 balíků a letos jich bude zřejmě víc.
Pôvodne sme zháňali ojazdený traktor do 150 koní v určitej cenovej relácii. Predajca z pobočky AGRI CS Tišice pán Petr Hamřík nám ponúkol tento nový Maxxum 150. Po traktore sme chceli hlavne predný vývodový hriadeľ, pretože to žiadny náš doterajší traktor nemal. Pán Hamřík nám odporučil Maxxum 150 s čelným nakladačom LRZ 160, ktorý je pre naše využitie ideálny. Zvážame s ním balíky, jazdí s lisom, s mulčovačom, ťahá senážny voz a môžeme do neho zapriahnuť aj kosačku. Keďže nemáme žiadnu ornú pôdu, výkon 150 koní je pre nás úplne dostačujúci.“
Josef Procházka ml., FKP Frýdlant

Zaujal vás lis Case IH a chceli by ste ho mať ešte dnes?

Chcete sa dozvedieť viac o lisoch CASE IH?

Stačí vyplniť krátky formulár a naši odborníci vám radi poradia a odpovedia na všetky otázky.

Vaše osobné údaje budú spracované podľa pravidiel o ochrane osobných údajov.