Chceli sme zmenu, tak sme sa rozhodli pre značku CASE IH

Začiatky firmy AGROSPOL Honce s.r.o. siahajú do roku 1997, kedy Ing. Ján Belák spolu s otcom založili spoločnosť. V súčasnosti firma obhospodaruje celkovo 900 ha pôdy, z čoho 750 ha tvoria pasienky, zvyšok je orná pôda. Na ornej pôde pestujú ozimnú pšenicu a kŕmny ovos pre plemenné zvieratá.

Pred pár rokmi začali aj s pestovaním pestreca mariánskeho. Minulý rok ho zasiali na výmere 50 ha, tento rok je to o čosi menej, 25 ha. Majiteľ firmy pán Belák vlani začal zvažovať, že by si zaobstaral linku na spracovanie pestreca. Tento rok však početné zrážky pestovaniu pestreca neprajú. V dôsledku vlhka je porast podmočený, čo spôsobenie vyhynutie porastu. Ďalšou nevýhodou tejto medziplodiny je podľa pána Beláka, značné zaburiňovanie pozemkov. Zostáva preto otázkou, či sa firma v budúcnosti bude pokračovať v pestovaní a prípadne aj v spracovaní tejto plodiny.

Firma Agrospol Honce sa môže pochváliť aj silnou živočíšnou výrobou. Chovajú 400 ks hovädzieho dobytka. Mladé 6 – 7 mesačné býčky sú určené predovšetkým na export do Slovinska a Chorvátska.  Okrem toho chovajú približne aj 400 ks oviec. Každoročne predajú do Talianska 300 -350 kusov jahniat. Na to, aby vedeli obhospodáriť také množstvo dobytka, potrebujú predovšetkým dostatok zelených krmovín. Na ich pestovanie a zber sa osvedčili traktory s výkonom do 200 koní. Firma mala v minulosti skúsenosti s technikou Farmtrac a vlani v auguste si zaobstarali prvý traktor CASE IH od firmy Euris Pro-Agro. Od vtedy už majú na dvore ďalšie 2 traktory tejto značky. Štvrtý stroj majú zahrnutý v projektoch a dúfajú, že ešte tento rok im na dvore pristane ďalší Farmall 110.
 
Na kosenie pasienkov sa firme osvedčili traktory Maxxum, ktoré pri práci vynikajú perfektnou obratnosťou a spĺňajú všetky požiadavky modernej doby. Maxxum 125 pána Beláka je vybavený čelnou hydraulikou a agregovaný s čelnou a bočnou kosou. Využívajú ho najmä na kosenie pasienkov. Ročne s ním pokosia vyše 700 ha. Ďalší Maxxum 115 so štvorvalcovým motorom využívajú najmä na lisovanie. Ročne spravia okolo 5 000 balíkov. Okrem toho senážujú aj lucernu a zelený ovos.
 
Ďalším traktor na dvore je Farmall 90 C s čelným nakladačom TracLift, ktorý využívajú na zhrňovanie krmovín a na zásobovanie v živočíšnej výrobe. Ukladajú s ním okrem iného aj balíky do kŕmnych košov. Firma je so zakúpenými strojmi spokojná a momentálne má záujem o kúpu ďalšieho stroja Farmall s výkonom 110 koní.

Traktory Farmall sú obľúbené najmä vďaka prijateľnej cene a dlhým servisným intervalom. Pokiaľ ide o servis, tak práve blízkosť servisného strediska bola jedna z dôležitých aspektov pri vyberaní dodávateľa na nové stroje. Firma Euris Pro-Agro v Rožňave je z obce Honce vzdialená približne 10 km, čo vo veľkej miere zavážilo pri rozhodovaní o kúpe traktorov.
 
„Vo vozovom parku máme traktory Farmtrac, ale chceli sme zmenu, tak sme sa rozhodli pre značku CASE IH. Je to úplne iná skúsenosť, keď máte v traktore klimatizáciu a výbavu. CASE IH sa s Farmtracom nedá porovnať.“ hovorí pán Belák. „Na starom traktore som mal celé leto otvorené dvere, lebo bolo teplo. Bol som zaprášený a navyše mám aj alergiu na prach. Teraz je to oveľa lepšie, práca v traktore je pre mňa relaxom.“


Ing. Ján Belák
konateľ firmy AGROSPOL HONCE s.r.o.