Na kapote traktora majú svoje meno

Rodinný podnik Dzurjaninovcov stavil na rakúsku značku STEYR
Napriek tomu, že rakúske traktory Steyr nevídame na našich poliach tak často, ako ich koncernových konkurentov CASE IH, predsa sa nájdu zákazníci, ktorí uprednostnia práve túto bielo-červenú značku. Nájsť spokojného zákazníka Steyer-a na Slovensku nie je vôbec ťažké.

Jedným z nich je rodina Dzurjaninovcov, ktorú momentálne vedie jeden z troch bratov, Peter. Vybrali sme sa teda za ním a spýtali sa na skúsenosti s traktorom. „Sme traja bratia, ktorí pracujú ako súkromne hospodáriaci roľníci už šiesty rok. Obrábame 100 hektárov ornej pôdy a niekoľko hektárov trvalých trávnych porastov v katastroch Nižný Hrabovec, Poša a Vranov nad Topľou. Na našich pôdach pestujeme v podstate klasické plodiny, ako sú jačmeň, pšenicu, kukuricu, sóju, hrach, horčicu, no v budúcnosti rozmýšľame aj nad pestovaním špeciálnych plodín,“ predstavil rodinné podnikanie Peter Dzurjanin, súkromne hospodáriaci roľník a hrdý majiteľ traktora Steyr.

O značke Steyr sa dopočul od svojho suseda, ktorý bol taktiež SHR-károm a v minulosti vlastnil traktor Steyr. I keď si Peter na model traktora už presne nespomína, do pamäte sa mu vryla jeho spoľahlivosť – susedov traktor totiž pracoval vždy takmer bez poruchy. Susedov traktor bol teda prvou skúsenosťou rodiny Dzurjaninovcov so značkou Steyr, no informácie pred kúpou nového stroja zbierali zo všetkých strán. V meste Sankt Valentin, kde prebieha výroba rakúskych traktorov, totiž práve zhodou okolností pracuje i mama bratov Dzurjaninovcov, a tak im podarilo touto cestou dostať v minulosti i do výrobného závodu. Prácu na poliach donedávna ešte zastával starý Zetor Crystal, no ako to býva, postupom času dospeli bratia k záveru, že ku efektívnemu hospodáreniu bude potrebné investovať do niečoho nového. „Keď sme sa začali rozhodovať o kúpe nového traktora, ako prvá nás napadla značka Steyr.

Chceli sme vedieť o tejto značke viac, a tak sme si šli traktory pozrieť na podujatie do Čiech, kde ide ich predaj v omnoho väčšom množstve, ako u nás na Slovensku. Pred kúpou sme sa dostali aj do výrobného závodu Steyr v rakúskom Sankt Valentine, vďaka čomu sme si dokázali vytvoriť ucelený obraz o výrobe týchto traktorov,“ spomína na voľbu nového traktora P. Dzurjanin a pokračuje: „V našom okolí pracuje množstvo zelených, modrých, či červených traktorov a medzi dnešnými modernými traktormi už ťažko nájdete nejaké markantné rozdiely. Spomínam si na vetu z kampane Steyr, ktorá znela: Radosť sa odlíšiť. A my sme sa chceli odlíšiť. A tak sme sa rozhodli, že si zaobstaráme traktor Steyr, ktorý nemá nikto na okolí.“

Podľa vynikajúcich referencií bratia uvažovali tak, že by si nový stroj chceli ponechať čo možno najdlhšie. Výber tak prispôsobili ich plánu rozšíriť v budúcnosti výmeru pestovaných plodín, z čoho vzišlo konečné rozhodnutie – traktor s dvestoštyridsiatimi konskými silami, Steyr 6240 CVT.

 
Od tej doby uplynuli tri roky a Steyr 6240 CVT ide ako hodinky. 6,75 litrový motor FPT s výkonom 177 kW, turbodúchadlom a chladičom plniaceho vzduchu dodávajúci maximálny krútiaci moment už pri nízkych otáčkach 1400 min-1, či plynulá prevodovka CVT vyzerajú na takú malú výmeru na prvý pohľad predimenzovane, no plány Dzurjaninovcov s týmto traktorom nekončia tak skoro.

„Nákup všetkých strojov je robený cez naše súkromné financovanie bez projektov – o to je to náročnejšie. Aj preto sme sa rozhodli, že pôjdeme do kúpy jedného z najvýkonnejších traktorov výrobcu, pretože, ak by sme v budúcnosti rozširovali výmeru, menší traktor by nám už nemusel stačiť. Rad CVT, z ktorého sme vyberali má modely od 200 až po 240 koní. Pôvodne sme chceli traktor s maximálnym výkonom 200 konských síl, ale ak sme zvážili, že všetky tieto traktory sú rovnako ťažké a ťahá ich motor rovnakých rozmerov, výkonnejšia alternatíva nám prišla ako rozumnejšia. Traktor vlastníme tretím rokom a má 700 motohodín a sme s ním spokojní“ spomína na výber traktora Peter Dzurjanin.
 
Súkromne hospodáriaci roľník mal podľa svojich slov v minulosti skúsenosti takmer výhradne s obsluhou starších strojov Zetor Crystal. Bolo tak zrejmé, že ak by sadol do akéhokoľvek nového traktora, páčilo by sa mu v ňom viac, ako v traktoroch starých niekoľko desaťročí. Petrovým primárnym cieľom však bolo odlíšiť sa. Teraz, keď v okolí Vranova nad Topľou ide po ceste traktor Steyr 6240 CVT, všetci vedia, že sú to Dzurjaninovci. Navyše, v Exklusiv výbave mali noví majitelia možnosť opatriť kapotu stroja vlastným menom, a tak na kapote nájdeme aj rodinné meno. V kabíne traktora Steyr 6240 CVT nájdeme všetko potrebné. V špeciálnej výbave je však podľa majiteľa inštalovaný doplnkový audio systém so subwooferom, LED osvetlenie, koberec, či napríklad kožený volant. Traktor disponuje napríklad aj systémom brzdenia prívesu, ktorý jeho majiteľ využíva pri jazde z kopca s prívesom – traktor si dobrzďuje príves sám v závislosti na rýchlosti bez nutnosti šliapať na pedál.
 
„Steyr je v mojich očiach jedným z mála traktorov „made in EÚ“. V danej výkonovej a cenovej kategórii ponúka táto značka omnoho zaujímavejšiu výbavu, ako konkurencia. No nie je to len o výbave traktora. Ťaháme s ním sejačku Väderstad Rapid, podmietač Lemken Rubin 9, a najnovším prírastkom je pluh Lemken Juwel 8. Pri traktore tak riešime aj spotrebu pohonných hmôt, ktorú vieme porovnať napríklad so službárom, ktorý nám zvykne vypomáhať. Aj z tohto hľadiska sme s traktorom viac než spokojní. Navyše, po čase a nadobudnutých skúsenostiach si viem traktor nastaviť presne podľa svojich predstáv, a keď to bolo nutné, dokázal som s ním orať dokonca aj zamokrené pozemky,“ hodnotí stroj jeho hrdí majiteľ.
 
Žiaľ, takto modernú techniku si už dnes opraviť sami doma nedokážeme. Bez spoľahlivého servisu by tak dnes stroj u zákazníka už neobstál. K výberu podľa majiteľa traktora Steyr prispelo práve otvorenie neďalekého nového servisného strediska v Agri CS Slovakia v Prešove. „Ak by nám mal traktor niekoľko dní stáť, ako každý poľnohospodár by sme aj my prichádzali o zisk. A ak by nám mal dôjsť pomáhať službár, opäť by sme ho museli zaplatiť a práce by aj tak neboli hotové na čas. V servisnom stredisku Agri CS však pracuje množstvo šikovných mechanikov, s ktorými máme zatiaľ len dobré skúsenosti. Spoľahlivosť traktora za uplynulé tri roky a servis prispeli k tomu, že momentálne uvažujeme nad kúpou ďalšieho traktora, ktorým bude opäť Steyer, dodáva na záver Peter Dzurjanin.
 
„Keď sme sa začali rozhodovať o kúpe nového traktora, ako prvá nás napadla značka Steyr. Rozhodli sme sa, že pôjdeme do kúpy jedného z najvýkonnejších traktorov výrobcu, pretože, ak by sme v budúcnosti rozširovali výmeru, menší traktor by nám už nemusel stačiť. Rad CVT, z ktorého sme vyberali má modely od 200 až po 240 koní. Pôvodne sme chceli traktor s maximálnym výkonom 200 konských síl, ale ak sme zvážili, že všetky tieto traktory sú rovnako ťažké a ťahá ich motor rovnakých rozmerov, výkonnejšia alternatíva nám prišla ako rozumnejšia. Traktor vlastníme tretím rokom, má 700 motohodín a sme s ním spokojní.“
 
Peter Dzurjanin, SHR