Drvič X-tra

Špičková práca kombajnu je základom pre dobré výnosy.

Pomyselným ukončením vegetačného cyklu je žatva. Zrno sa zožne a celý proces na poli začne znova cez orbu a vláčenie, hnojenie až po zber.

Žatva je síce posledným bodom vegetačného cyklu, ale ovplyvňuje aj tie ďalšie. Kombajn za sebou na poli zanecháva organickú hmotu, a preto správna príprava na siatie začína už u kombajnu. Či už ide o rozhodenú podrvenú slamu alebo o riadkovanie slamy, ich rozklad bude ovplyvňovať hospodárenie na poli po celý rok.

Keď sa rozkladá organická hmota, dochádza k odberu vody a dusíka z pôdy. Pre vyrovnaný rast porastov až do ďalšieho zberu je potrebné mať vrchnú vrstvu pôdy čo najviac homogénnu. To znamená nadrviť slamu čo najjemnejšie a rovnomerne ju rozhodiť v celom záberi žacieho adaptéra. Takáto pôda poskytuje ideálne prostredie pre mikroorganizmy, ktoré priaznivo ovplyvňujú vytváranie humusu prínosného pre rast a vývoj rastlín.

Rovnomerne rozhodený materiál eliminuje na poli zhluky slamy, ktoré napomáhajú množeniu rôznych hlodavcov.

Case IH Axial-Flow® 250 prichádza s drvičom X-tra, ktorý nastavuje nové limity pri práci s pozberovými zvyškami. S 96 letmo uloženými nožmi dosiahnete veľmi jemnú rezanku.

Na kraji drviča sú umiestnené lopatky, ktoré pomocou prúdu vzduchu zaisťujú rovnomerné rozhodenie slamu v celom zábere aj u 12metrových žacích adaptérov. Počas jazdy je možné metač drviča upravovať, aby bol rovnomerný rozhod zachovaný aj pri bočnom vetre.

Nezávislé poľné experimenty dokázali, že nerovnomenosť drviče X-tra je maximálne 17%. Podobne nízku odchýlku mávajú aplikátory chemickej ochrany.

Drvič X-tra je možné maximálne prispôsobiť vašim potrebám vďaka dvom rôznym odmietacím valcom za rotorom. Pokiaľ slamu riadkujete, využijete hladký odmietací valec. V prípade drveni je vhodný nožový valec so 40 nožmi, ktorý materiál predreže pre maximálnu jemnosť.

Na farme pri Mělníku sme sa v roku 2020 zúčastnili porovnávania úrody medzi rôznymi značkami kombajnov. Klient sa nám ozval so spätnou väzbou: "Neveril som, že uvidím taký rozdiel. Po zbere som pozemok spracoval tanierovými bránami, dnes po 3 týždňoch je vidieť, kde zožal kombajn Case IH Axial-Flow®. Po kombajne s drvičom X-tra je pôda už pekne hnedá, po tom mojom stále žltá a je stále vidno slamu. Som príjemne prekvapený, a to náš kombajn mal nové nože na drviči."

Kombajny Case IH Axial-Flow® sa maximálne prispôsobí aktuálnym potrebám a spolu s drvičom X-tra vytvára neprekonateľnú kombináciu. Riadkovanie slamy s axiálnym kombajnom má pozitívne prínosy. Pozdĺžne narušená slama má lepšie sacie schopnosti, čo ocenia najmä zootechnici v živočíšnej výrobe. Vďaka lepšej zlisovateľnosti znížite náklady na lisovanie, dopravu a skladovanie, čo dokázal rad meraní v SR i vo svete.