Rodinná FARMA NEMEŠANY

...známa chutnými zemiakmi aj menej tradičnými plodinami. A takisto kombajnom CASE IH.

Nový kombajn Case IH so skúsenou
obsluhou ocenili aj zákazníci na službách

 

Nesmierne dôležitým „článkom“ medzi sedačkou a volantom kombajnu je bezpochyby človek. Svojimi rozhodnutiami významne ovplyvňuje celkovú výkonnosť a kvalitu práce stroja. Ideálny príklad spojenia vynikajúceho strroja s dostatočne zručnou a skúsenou obsluhou sme našli pod Spišským hradom v obci Nemešany, kde sídli rodinná farma Bartošovcov.

Stanislav Bartoš začínal v roku 1992 obrábať prvých 3,5 ha pôdy. Tvrdou prácou postupne budoval hospodárstvo, na čom sa výrazne podieľali aj ostatní členovia rodiny. Výmera tak postupne narastala až na súčasných 420 ha. Dnes má pán Bartoš 73 rokov a rozvoj podniku už viac zveril do rúk svojim synom, Stanislavovi a Pavlovi. Od roku 2018 hospodária pod názvom FARMA NEMEŠANY, dovtedy pôsobili ako právna forma SHR. Okrem klasických plodín ako obilniny a repka, pestujú aj konope a ostropestrec mariánsky. Osobitne vyzdvihnúť ale musíme ešte jednu plodinu, ktorá dlhé roky neodmysliteľne patrí na miestne polia – zemiaky. Kedysi ich pestovali na 40 ha. V súčasnosti už síce sadia zemiaky len na približne polovici tejto plochy, no zároveň zaznamenávajú vyššie úrody. V širokom okolí sú známi ako špičkoví pestovatelia, čo oceňujú veľkí odberatelia a rovnako aj tí menší, dochádzajúci pravidelne cez rok pre to svoje vrecko zemiakov. Na zachovaní kvality má veľký podiel systém skladovania, v drevených debnách umiestnených v podzemnej zemiakarni. Teda žiadne umelo vytvorené podmienky, ale prirodzené prostredie, aké poznali už naši predkovia.

Farma-Nemesany-0.JPG

 

Už štvrtý kombajn Case IH

 

Od začiatku podnikania poskytujú aj zberové služby kombajnom. Počas tohto dlhého obdobia si vyskúšali niekoľko značiek, pričom niekoľko sezón používali súčasne dva stroje od rozličných výrobcov. Rokmi nadobudli cenné a praktické skúsenosti, preto sa tu návštevy mnohých predajcov zvyknú po chvíli meniť na školenia, s predajcom v úlohe poslucháča. Za posledných 25 rokov dominuje pri ich kombajnoch, a vlastne aj traktoroch, červená farba CASE IH. Začínali s modelom 2188, nasledoval 2388, potom boli dlhých 11 rokov spokojní s typom 7120. A už druhým rokom kosia novým kombajnom AXIAL FLow 8250. Svoj kombajn vylepšili lištou MacDon so zábeerom 10,5 m a zvolili plnú výbavu, vrátane pohonu 4x4.

Farma-Nemesany-12.jpg


Všetky uvedené kombajny Case IH spája jednoduchý, a zároveň veľmi účinný, rokmi preverený systém výmlatu Axial-Flow. Samozrejme, pri nových modelových radoch prišiel výrobca vždy s ďalšími vylepšeniami, ale axiálny princíp separácie s využitím jedného rotora sa nemení. Starší syn pána Bartoša Stanislav pracuje s kombajnom celý svoj profesijný život a so značkou Case IH má už niekoľko tisíc hektárové skúsenosti. „Kombajny Case IH sú univerzálne, vyznačujú sa veľmi šetrným a kvalitným výmlatom, čo vyžaduje najmä sladovnícky jačmeň alebo špeciálne plodiny ako ostropestrec mariánsky a konope siate, ktorých pestovaniu sa dlhodobo venujeme.

S predošlým typom 7120 sme boli nadmieru spokojní, preto sme pri výmene za nový opäť pozerali na značku Case IH. Nová 8250-tka je asi najvydarenejšia kombinácia vlastností a výbavy obilného kombajnu ako napríklad pohon 4x4, systém AFS Harvest Command, veľké nízkotlakové pneumatiky Michelin. V neposlednom rade sa na kvalite zberu podieľa pásová lišta MacDon so záberom 10,5 metra. Doteraz som kosil vždy s klasickou lištou, ale z hľadiska kopírovania to nikdy nebolo úplne dokonalé. Až teraz spoznávam novú dimenziu „ľahkosti“ kosenia ľubovoľnej plodiny v akomkoľvek stave. Či je porast stojatý alebo poľahnutý, jednoducho som sa naučil dôverovať lište. Pri pôvodnej som v prípade terénnych nerovností musel zasiahnuť, ale teraz to lišta plynulo a jednoducho sama prekoná. Nedochádza ani k žiadnemu nahŕňaniu zeminy pred lištou. Ďalšou výhodou je plynulý tok materiálu do kombajnu, vďaka doprave na páse namiesto závitovky,“ hovorí o skúsenostiach po prvej sezóne Stanislav Bartoš. Výraznú pomoc znamená pre každého užívateľa voliteľný systém AFS Harvest Command, potvrdzuje to aj Stanislav Bartoš: „Umožňuje automatické prispôsobovanie sa kombajnu žatevným podmienkam. Systém neustále kontroluje straty, pojazdovú rýchlosť, zaťaženie motora a v určitých časových intervaloch dolaďuje otvorenie spodných a horných sít, otáčky rotora, ventilátora, ďalej vyrovnáva sitovú skriňu do vodorovnej polohy.“

Farma-Nemesany-1.jpg

„Ani si neviem predstaviť ako by sme to tento rok zvládli bez tohto výkonného kombajnu. Vzhľadom na vlhké podmienky sa ukázal ako veľmi dôležitý pohon 4x4, zapnutý bol takmer permanentne.“

Farma-Nemesany-2.jpg

Slamu lisujú do okrúhlych balíkov a slúži pre vlastný chov hovädzieho dobytka bez trhovej produkcie mlieka. Nový lis, s variabilnou lisovacou komorou, ponúkajú aj na služby pre iných poľnohospodárov, podobne ako rôzne iné moderné stroje.

Farma-Nemesany-5.jpg