Farmlift ako súčasť hasičského zboru

Farmlift zvládne náročné logistické operácie, manipuláciu s horiacimi elektromobilmi aj záchranné operácie počas živelných katastrof. V Nemecku stáva Farmlift súčasťou hasičských zborov.
Po zhruba 12 mesiacoch praktických skúšok prevzal okresný hasičský zväz v nemeckom Dürene, na podporu svojich záchranných služieb, zariadenie Farmlift 742. Špeciálne upravený Farmlift dorazil na centrálnu hasičskú stanicu v Dürene. Tu bude k dispozícii ďalším obecným hasičským zborom ako vozidlo pre špeciálne zásahové operácie.

Terénnny pracovník pri katastrofách

Stále častejšie sa Farmlift používa pri odpratávanie a vyslobodzovanie počas alebo po ukončení požiarnych operácií. Napríklad pri rozoberaní stále horiacich sutín alebo odkrývaní žeravých hniezd na hasenie.

Počas povodňovej katastrofy v regióne v lete 2021 bol Farmlift použitý na prepravu vriec s pieskom a na rýchlu výstavbu provizórnych hrádzí. Jeho terénne schopnosti a riadenie všetkých kolies tu boli jasnou výhodou.
"Teleskopický nakladač sme zakúpili z dvoch hlavných dôvodov. Prvým je, že hasičský zbor musí v dnešnej dobe riešiť čoraz viac logistických operácií. Druhým, že sme hľadali flexibilné a rýchle riešenie na vyslobodzovanie poškodených elektrických vozidiel v prípade mimoriadnej udalosti a ich prípadný presun do vyhradeného hasiaceho kontajnera.

S teleskopickým nakladačom sme nemali žiadne predchádzajúce skúsenosti, takže sme sa pustili do vytvorenia zadania požiadaviek a v rámci praktického testu sme vyskúšali množstvo možných aplikácií. Hasičský zbor čoskoro zistil, že škála využitia nakladača je rozmanitejšia, než sme pôvodne očakávali."
 
Karlheinz Eismar, veliteľ hasičov okresu Düren

Stvorený k práci v akcii

"Na prepravu máme síce plošinový automobil, ale Farmlift ide priamo tam, kam potrebujeme. Na tento účel bol vybavený vlastnou sirénou, vysielačkou a celoplošnými modrými svetlami. Má tiež držiaky na prepravu dýchacích prístrojov. To poskytuje vodičovi maximálnu ochranu pred nebezpečným nadýchaním dymu pri hasení požiaru", hovorí Eismar.

Farmlift hasičského zboru v Dürene má nosnosť 4,2 tony a výšku zdvihu 7 metrov. Je vybavený joystickom s proporcionálnym ovládaním a ľahko použiteľnou reverzibilnou pákou. Má pohon 4WD, pohon predných kolies a krabie riadenia. Má tiež inteligentný systém ochrany proti nakloneniu, ktorý udržuje náradie rovnobežne so zemou. Balíček LED svetiel zaisťuje perfektnú viditeľnosť všetkými smermi.

Vzhľadom k tomu, že Farmlift je obsluhovaný rôznymi záchrannými službami, sú intuitívne ovládanie pomocou joysticku a výborný výhľad do všetkých strán obzvlášť vítané. Tento multifunkčný nástroj so širokou škálou využitia by sa rozhodne mal stať bežnou súčasťou výbavy hasičských zborov.

Žiadaný pre civilnú ochranu

"V súčasnej dobe zaznamenávame zvýšený dopyt po modeloch Case IH Farmlift zo strany hasičských zborov a ďalších záchranných organizácií a organizácií na riešenie katastrof - a to nielen kvôli štandardnému červenému lakovaniu.

Vďaka kompaktnej konštrukcii, multifunkčnej výbave a modulárnemu náradiu je Farmlift ideálny pre odpratávacie práce po požiaroch aj pre najrôznejšie logistické úlohy pri zvládaní katastrof," hovorí Philipp Pamme, produktový manažér pre teleskopické nakladače v spoločnosti Case IH.
 

Zaujal Vás Farmlift? Kontaktujte nás!


Vaše osobné údaje budú spracované podľa pravidiel o ochrane osobných údajov.