Nadupaný PICHON v najvyššej výbave

V podniku Oragro nedávno posilnili linku modelom rozmetadla PICHON v najvyššej výbave, ktorý aktuálne nemá obdobu nikde na Slovensku ani v Čechách.

Podnik služieb ORAGRO s novým rozmetadlom hnoja PICHON


Spoločnosť ORAGRO poznajú poľnohospodári na celom Slovensku ako spoľahlivého poskytovateľa služieb. Do svojho strojového parku sa snažia vyberať to najlepšie, čo súčasný trh ponúka. S takýmito kritériami pozerali aj na výber nového rozmetadla organických hnojív a nakoniec vybrali značku PICHON. Linku posilnili modelom v najvyššej výbave, ktorý aktuálne nemá obdobu nikde na Slovensku ani v Čechách.
 
 

ORAGRO – najväčší poskytovateľ služieb na Slovensku

Väčšieho poskytovateľa služieb poľnohospodárskou technikou by sme u nás hľadali márne, najmä z pohľadu počtu strojov a komplexnosti jednotlivých liniek. Zákazníkov majú od Dunaja až po hranicu s Poľskom a od krajného západu až po krajný východ. ORAGRO ponúka napríklad presnú sejbu širokoriadkových plodín, vrátane možnosti siať užšie riadky, sejbu hustosiatych plodín, ďalej prípravu pôdy, lisovanie veľkých hranatých balíkov 4 vysokovýkonnými lismi, vakovanie krmovín. Samozrejmosťou je tiež zber plodín 5 kombajnmi alebo kompletné krmovinárske linky, vrátane 8 rezačiek.

 

Okamžité nahradenie stroja v prípade poruchy

Spomedzi ďalších služieb môžu zákazníci využiť lesnú frézu alebo novinku – zber kameňov. Novým je aj lis na okrúhle balíky v kombinácii s baličkou. ORAGRO je známe tým, že v prípade poruchy dokáže okamžite nahradiť stroj. Túto veľmi cennú skutočnosť si uvedomili taktiež niektorí zákazníci, ktorí vyskúšali iných, aby sa potom opäť vrátili k ORAGRU. Ak pri službách napríklad vypadne z linky rezačka, je to veľký problém už pri pár hodinách, nie to ešte dňoch.

web.jpg


Linka na rozmetanie maštaľného hnoja

V súčasnosti vlastnia 5 rozmetadiel, pričom v blízkom čase plánujú rozšíriť linku o ďalšie. Rovnako čoskoro pribudne aj výkonný teleskopický manipulátor. Na každej súprave traktora s rozmetadlom majú 2 ľudí, takto dokážu ponúknuť 24-hodinové non-stop služby. Tak výkonnú linku nemá dnes na Slovensku nikto iný. Veľké, výkonné stroje, obsadené kvalitnými ľuďmi, to je základná filozofia, ktorej je v spoločnosti ORAGRO držia od začiatku svojho podnikania. Pri obstarávaní nových strojov upriamujú pozornosť na to najlepšie, čo sa aktuálne na trhu nachádza. Tak to bolo aj pri novom rozmetadle maštaľného hnoja.
 

Vybrali značku PICHON

„Na predošlých 4 rozmetadlách inej značky nám veľmi chýbala váha, čo je dôležité aj ako dokumentácia pre našich zákazníkov. Nový stroj automaticky upravuje dávku v závislosti od pojazdovej rýchlosti. Problémom nie je ani presné hraničné rozmetanie, napríklad v blízkosti vodných zdrojov. Väčšinou využívame plný pracovný záber 24 metrov,“ hovorí o novom rozmetadle PICHON Vladimír Zuščák, ktorý v ORAGRE manažuje práce s traktormi. Rozmetadlo s typovým označením PICHON M 2470 objem korby 24 m3, pričom bežne odvezie 18 až 20 t hnoja, v závislosti od jeho zloženia. Vladimír Zuščák hovorí: „Stroj používame od tohto leta a prvé skúsenosti sú veľmi dobré. Páčia sa nám masívne materiály použité na tomto rozmetadle, disponuje napríklad tzv. námorníckou reťazou alebo rozmetacími kotúčmi z hardoxovej ocele.“ Ešte pred kúpou nového rozmetadla PICHON aplikovali ročne okolo 130 tisíc ton hnoja. Po plnom zábehu počítajú s priblížením k hranici 200 tisíc ton. A denná výkonnosť samotného PICHON-a? Ak vozia z poľného hnojiska a nie sú veľké prejazdy, 27 až 30 vozov nie je žiadny problém.

28AF3D38-451E-4F04-B533-35824109236F.jpeg

 

Komplexné predstavenie rozmetadiel PICHON

Výrobca PICHON vyrába rozmetadlá vo veľkostiach od 8 do 24 m3. Sú určené predovšetkým do náročných podmienok poľnohospodárov a poskytovateľov služieb, ktorí hľadajú vysoko výkonné stroje pre intenzívne využite. Stroje sú kompletne pozinkované, čím sa výrazne predlžuje ich životnosť. Výrobca garantuje 5 ročnú záruku na mechanickú stabilitu. PICHON vyrába rozmetadlá s využitím úzkej konštrukcie. Hlavným dôvodom tohto typu konštrukcie je nájdenie ideálneho kompromisu medzi šírkou a dĺžkou, a zároveň zachovanie vysokého rozmetacieho stola a veľkého priemeru rotorov, čím je zaistená rovnomernosť rozmetania. Konštrukcia umožňuje využitie kolies s veľkým priemerom, vďaka čomu sa znižujú požiadavky na ťažný výkon traktora. Veľký priemer, výška a sklon rozmetacích valcov umožňuje aplikovať rôzne druhy materiálov v rôznych pracovných podmienkach v zábere od 6 do 24 m. Stroje je možné vybaviť širokou škálou príslušenstva, ktoré uľahčuje aplikáciu rôznych typov hnoja a umožňujú presnejšie rozmetanie (hydraulické zadné dvere, zadný adaptér pre rozmetanie sypkých materiálov, spodné deflektory, vážiaci systém, systém kontroly dávky…).

67186DFD-2DEF-4F24-88E3-3CB5493C9630.jpeg

Nakoľko organické hnojivá sú veľmi rozmanité, je nutné ich aplikovať v správnych dávkach a v správnych intervaloch. Systém kontroly dávky upravuje aplikované množstvo tak, že reguluje rýchlosť posuvu dna podľa požadovanej šírky rozmetania. Systém kontroly dávky komunikuje s čidlom umiestneným v blízkosti kolesa. Obsluha je veľmi jednoduchá: užívateľ zadá typ hnoja, množstvo na hektár a požadovanú šírku rozmetania na ovládacom panely v kabíne traktora. Od týchto údajov sa bude odvíjať rýchlosť posuvu reťazového dopravníka. Výrobca ponúka aj kombinovaný vážiaci systém so systémom kontroly dávky na presnejšiu aplikáciu. Možnosť váženia prináša vysokú prehľadnosť o množstve rozmetaného materiálu.