Náš lis RB 455 má za sebou 90 000 balíkov sena

Ročne FKP Frýdlant vyprodukuje cca 7000 balíkov sena, ktoré lisujú dva lisy RB CASE IH na okrúhle balíky. Ten starší už má za sebou 90 000 balíkov sena a stále svojim majiteľom dobre slúži.
FKP Frýdlant je spoločnosť s dlhoročnou tradíciou, ktorá sa zaoberá poľnohospodárskou činnosťou v ekologickom režime s certifikátmi BIO. Zaoberá sa poľnohospodárskymi službami, chovom kráv bez tržnej produkcie mlieka, chovom oviec a koní, prevádzkovaním jazdectva a poľovníctva vo vlastnej poľovnom revíre. V roku 2017 dostala ocenenie "Poľnohospodár roka" v oblasti agroturistiky za renováciu areálu Zámocký dvor Černohousy, kde teraz okrem iného prevádzkuje aj reštauráciu, kde môžete ochutnať hovädzie a ovčie mäso z ich vlastnej produkcie.

Majiteľa pána Procházku a jeho syna sme navštívili na začiatku júna v období, keď je ich najväčšou, starosťou, ako chovateľa dobytka, zber sena. „Naše kravy kŕmime senom alebo senážou a sú celoročne vonku. Máme asi 330 kráv a nejaké teľatá. Ročne pre nich potrebujeme niekoľko tisíc balíkov sena,“ vysvetľuje syn majiteľa Jozef Procházka a dodáva, že dôležité je pre nich nielen množstvo, ale aj kvalita sena.
Ročne FKP Frýdlant vyprodukuje cca 7000 balíkov sena, ktoré potrebujú pre vlastný chov dobytka.
Celú túto produkciu obstarávajú dva lisy RB CASE IH na okrúhle balíky.
Ten starší už má za sebou 90 000 balíkov sena a stále dobre slúži.
„Druhý lis sme kupovali v roku 2019 hlavne na základe skúsenosti s tým prvým, pretože ten slúži bez problémov už viac ako 10 rokov,“ vysvetľuje voľbu lisu RB 455 s variabilnou komorou a rezacím ústrojenstvom CASE IH pán Procházka starší. Lisy RB 455 vynikajú širokým zberačom s piatimi radmi prstov, ktorý zaisťuje plynulý, bezstratový tok hmoty. Každý poľnohospodár potom ocení aj vysokú hustotu balíkov, vďaka ktorej je počet balíkov nižší a je možné ich rýchlejšie dostať z poľa a jednoduchšie ich skladovať.

S lisom RB 455 jazdí nový Maxxum 150 s ECO prevodovkou ActiveDrive 8, ktorý FKP Frýdlant kupovali v máji 2022. Maxxum 150 má kvalitný systém odpruženia prednej nápravy a kabíny, ktorý pri celodennej práci ocení predovšetkým obsluha. Vyniká malým polomerom otáčania a komfortnou tichou kabínou.
Pôvodne sme zháňali ojazdený traktor do 150 koní v určitej cenovej relácii. Predajca z pobočky AGRI CS Tišice pán Petr Hamřík nám ponúkol tento nový Maxxum 150. Po traktore sme chceli hlavne predný vývodový hriadeľ, pretože to žiadny náš doterajší traktor nemal. Pán Hamřík nám odporučil Maxxum 150 s čelným nakladačom LRZ 160, ktorý je pre naše využitie ideálny. Zvážame s ním balíky, jazdí s lisom, s mulčovačom, ťahá senážny voz a môžeme do neho zapriahnuť aj kosačku. Keďže nemáme žiadnu ornú pôdu, výkon 150 koní je pre nás úplne dostačujúci.“
Josef Procházka ml., FKP Frýdlant
Najnovším strojom, ktorý do Frýdlantu AGRI CS Tišice dodalo je čelná kosačka SIP DISC 300F, ktorá vyniká perfektným kopírovaním terénu a rovnomerným a rýchlym kosením na veľkých plochách. Čelný žací stroj umožňuje skvelý výhľad a kontrolu nad kosením, je veľmi citlivý a umožňuje obsekávanie blízko plotu či iných prekážok.