Novinky SIP pre rok 2023

Novinky SIP z veľtrhu SIMA. Autorom článku je Martina Karásková, zdroj Mechanizácie poľnohospodárstva 03/2023.
Slovinská spoločnosť SIP  mala na medzinárodnej výstave Sima v Paríži veľký stánok. Stroje boli vystavené na ploche 610 m2 a v expozícii bol prakticky celý sortiment vrátane najčerstvejších noviniek dvoch zhrňovačov STAR 860 | 26 TS a STAR 930 | 28 TC, ktoré v tom čase ešte stále čakali na oficiálne predstavenie.

Okrem vyššie spomínaných strojov si mohli návštevníci prezrieť aj pásový zhrňovač AIR 900 T, ktorý je v sortimente aj relatívne nováčikom. K videniu bola aj žacia kombinácia Silvercut Disc 900 alebo zástupcovia rodiny obracačov Spider.

Špecialista na kosenie a zber trávnych porastov

Slovinský výrobca pôsobí na trhu už vyše 65 rokov a zaoberá sa prevažne výrobou a vývojom žacích strojov, zhrňovačov, obracačov a zberacích vozidiel. Dobrú povesť robí strojom ich robustná konštrukcia, ktorá jej dáva vysokú spoľahlivosť, inovatívne riešenie, ktoré prináša veľkú produktivitu práce a tiež jednoduché ovládanie zaisťujúce komfort ich použitia. Výrobný program strojov na zber krmovín ponúka profesionálne technológie pre tri poľnohospodárske segmenty: Jednak sa zameriava na horské farmy, kde sú potrebné bezpečné, ľahké a obratné stroje. Ďalší segment cieli na stredne veľké farmy, ktoré potrebujú odolné a výkonné stroje pre prácu na veľkých plochách s čo možno najlepším pomerom ceny a kvality a konečne posledná skupina strojov je určená pre veľké poľnohospodárske spoločnosti a podniky poskytujúce služby, kde ide v prvom rade o vysoký výkon, spoľahlivosť a maximálnu produktivitu. SIP má obchodné zastúpenie vo viac ako 35 krajinách sveta, pričom medzi päť hlavných exportných trhov patrí Francúzsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko a Taliansko.

Hviezda výstavy SIP Star 930|28 TC

Najväčšími hviezdami výstavnej plochy na veľtrhu Sima boli naozaj Hviezdy, teda dva nové rotorové zhrňovače označené Star. Išlo o tak čerstvé novinky, že obom sotva zaschol lak. Informácie o nich sú teda veľmi sporadické, ale tu je všetko, čo som sa na stánku dozvedela. Prvý zo strojov je zhrňovač SIP Star 930|28 TC s nastaviteľným pracovným záberom od 8,15 do 9,25 m. Jedná sa o dvojrotorový stredový zhrňovač, ktorý vytvára riadok so šírkou 1,26 až 2,36 m.
Spoločnosť SIP uviedla, že tento stroj s dopravnou výškou iba 3,40 m a minimálnou potrebou výkonu iba 80 koní zhrnie 13 ha za hodinu. Špeciálne upevnenie 3D umožňuje obom rotorom pohybovať sa na podvozku nezávisle, čo zaisťuje dobrú trakciu na nerovnom povrchu. Patentovaný tandemový podvozok taktiež dovoľuje zvýšiť rýchlosť pojazdu. Nová konštrukcia rámu v tvare oblúka zaisťuje väčšiu priechodnosť pri jazde cez pokosy. Nová je tiež prevodovka v tvare Y, ktorej konštrukcia teraz dovoľuje menší uhol pohonu rotorov. Ďalšou výhodou je veľká obratnosť súpravy s agregovaným zhrňovačom SIP Star 930|28 TC, pretože čap pripojenia zhrňovača umožňuje otáčanie v uhle až 150 °. K dispozícii je ďalej široká ponuka výbavy na želanie ako je hydraulické ovládanie výšky rotorov alebo hydropneumatické odpruženie.

Dvojotorový zhrňovač STAR 860|26 TS

Druhou novinkou je dvojrotorový zhrňovač STAR 860|26 TS s pracovným záberom od 7,24 do 8,6 m, ktorý vytvára bočný riadok. Rotory tohto stroja sú poháňané novým Z-pohonom patentovaným slovinskou spoločnosťou. Vďaka inovatívnemu usporiadaniu Z pohonu vývodového hriadeľa môže SIP používať menšie uhly vývodového hriadeľa a väčšie uhly nastavenia. Výsledkom je dlhšia životnosť a menšie poškodenie kĺbových hriadeľov a lepšia manévrovateľnosť. Nová podpera rotora 3D je navrhnutá tak, aby lepšie kopírovala terén. Sekvenčné zdvíhanie rotorov (SRL) ponúka štandardne dodatočné oneskorenie čiastočného zdvíhania rotorov, ktoré si užívateľ môže nastaviť podľa množstva plodiny a podmienok na poli. Nová oblúková konštrukcia rámu ponúka väčší manévrovací priestor pri jazde cez pokosy, pretože celý rám hrabíc je umiestnený vyššie. Systém click lock bezpečnostných líšt a automatické zaistenie rotorov v prepravnej polohe prinášajú bezpečnosť a stabilitu pri preprave. Prepravná šírka je menšia ako 3,00 m, prepravná výška s namontovanými ramenami je menšia ako 4,00 m.

Pásový zhrňovač AIR 900 T

Spoločnosť SIP predstavila pred dvoma rokmi ťahaný pásový zhrňovač AIR 900 T. Dlho bol segment pásových zhrňovačov výrobcami málo obsadený. Ide pritom o veľmi zaujímavé stroje, ktoré dokážu zhrnúť materiál bez prímesí pôdy a nečistôt, a navyše s ním zaobchádzajú veľmi šetrne, takže nedochádza k stratám lístkov napríklad pri lucerne. Výsledkom sú vzdušné a rovnomerné riadky, ktoré sú základom pre produkciu kvalitného krmiva. Presne tak pracuje aj nový AIR 900 T.
Základom sú dve zberacie jednotky na koncoch teleskopického ramena, ktoré sú schopné zozbieraný materiál uložiť buď centrálne, alebo do boku. Ak je materiál ukladaný na bočný riadok je pracovný záber 7 m, ak na stredový riadok potom je pracovný záber stroja 9 m. Je možné ho optimalizovať s lismi, nakladacími vozmi alebo zberovými kombajnmi. Ak sú zberné jednotky umiestnené vedľa seba, vytvára zhrňovač ľavý, alebo pravý riadok. Dobrú prácu odvádza zhrňovač aj v prípade, že je krmovina mokrá a ťažká. Zberacie jednotky totiž môžu rozdeliť množstvo krmoviny tým, že ju dopravia na dva bočné riadky. Tie potom je možné premiestniť, obrátiť či zlúčiť do jedného riadku.
Kvalitné krmivo

O kvalite krmiva sa rozhoduje už na zbernom ústrojenstve. Kombinácia zberného rotora s malým priemerom, prstového rotora a čelného valca na zbernej jednotke zaisťuje plynulý tok bez turbulencií a hromadenia krmovín pred zhrňovačom a zabraňuje stratám listov, najmä u strukovín. Vzhľadom k tomu, že väčšina hrubých bielkovín rastliny sa nachádza v listoch, zachováva použitie technológie pick-up AIR proteínovú hodnotu krmovín a zvyšuje výnos hrubých bielkovín na hektár ornej pôdy.
Pružinové prsty zberacieho ústrojenstva sú zahnuté v opačnom smere jazdy a vytvárajú tak vlečný efekt ktorý zaisťuje šetrné a rýchle zdvíhanie krmovín zo zeme a zabraňuje vnášaniu zeminy, piesku a kameňov do materiálu. Znížený obsah popolovín prispieva k vyššej energetickej hodnote krmovín, lepšej spotrebe, lepšiemu zdraviu a pohode zvierat a lepšej produkcii mlieka a mäsa. Nižší obsah popolovín je tiež priaznivý pre optimálnu fermentáciu siláže a lepšiu stabilitu krmovín.
Aby bolo zaručené, že v prípade zlomenia sa prsty nedostanú do krmovín, sú chránené systémom proti strate. Ten sa skladá z deleného plastového prvku a kovovej svorky. Každý segment upevňuje vždy šesť pružinových prstov, čo zaisťuje rýchlu a jednoduchú údržbu.
Centrálna os umožňuje flexibilitu zberacej jednotky a vynikajúce prispôsobenie, pretože sleduje povrch pozdĺž zakrivenej línie. To umožňuje zber bez poškodenia mačiny a bez zvyškov krmovín na poli. Vzhľadom na to, že všetká krmovina je zbieraná zo zeme, je výnos sušiny na hektár ornej pôdy vyšší a zároveň mačina zostane nepoškodená a rýchlejšie zarastie.
Pohon zberacieho ústrojenstva je riešený cez vývodový hriadeľ, ktorý poháňa dvojité variabilné hydraulické čerpadlo uložené na dvojbodovom pružnom závese. Zvolené riešenie umožňuje rovnomerný prietok oleja do hydromotorov zberného systému a zaisťuje plynulý chod zberacieho ústrojenstva aj v náročnom teréne, kde je potrebné zvýšiť otáčky motora a vývodového hriadeľa. Remeňový pohon s hydromotorom umožňuje nastaviť rýchlosť a smer otáčania pomocou riadiacej jednotky.

Všetky typy terénu

Ťahané otáčanie zhrňovača SIP AIR 900 T s hydropneumatickým odpružením umožňuje vynikajúce prispôsobenie a znižuje tlak na pôdu nech už sa zhrňovač pohybuje v akomkoľvek teréne. Okrem toho sú v tesnej blízkosti zberacej jednotky inštalované voľne otočné plazy, ktoré zaisťujú prispôsobenie jednotky terénu. Tým sa zabráni poškodeniu a zaistí sa menšie opotrebenie zberacej jednotky, a pretože sa plazy voľne otáčajú, nezostávajú na nich žiadne nečistoty. Veľký priestor od zeme pri čiastočnom zdvihu umožňuje ľahké prechádzanie riadkov alebo otáčanie na úvratiach. Kompaktná prepravná poloha s krátkym rámom a vzduchovými brzdami umožňujú pohodlnú manipuláciu so strojom a stabilitu pri preprave.

Čerstvé novinky medzi obracačmi

Do rodiny obracačov pribudol nový prírastok, model SPIDER 775|6. Jeho pracovný záber je 7,75 m a vyznačuje sa veľkým výkonom, stabilitou a dobrým kopírovaním terénu. Priemer každého zo šiestich rotorov činí 1,7 m a umožňuje montáž hákových pružinových prstov, pre viacvrstvové rozmetanie a obracanie hustej a ťažkej krmoviny. Výhodou je možnosť nastavenia uhla natočenia rotora v rozmedzí od 11° do 19° podľa množstva a vlhkosti krmoviny. Zaujímavá je aj výbava systémom Smart Lift, ktorý automaticky blokuje a dodatočne zdvíha vonkajšie rotory pri otáčaní na úvrati a stroj tak má väčšiu svetlú výšku. Pohon je riešený cez vývodový hriadeľ a robustnú skriňu prevodovky, ktorá zaručuje plynulú a tichú prevádzku.