Od žacej lišty až po zhrňovač. Stroje SIP na rodinnej farme Šťastných.

Začalo to predvádzacou akciou a nákupom žacej lišty. Teraz u pána Šťastného pracujú hneď štyri stroje SIP.
Značka SIP ešte nie je u nás taká etablovaná ako niektoré iné značky na zber krmovín, ale o tom, že je rovnako dobrá sme sa boli presvedčiť u našich českých susedov neďaleko Mladotíc, kde hospodári pán Šťastný. Ten má totiž na svojej farme celú linku od tejto slovinskej firmy. Na stojoch oceňuje v prvom rade ich odolnosť, kvalitné kopírovanie terénu a veľmi jednoduchú údržbu.
Približne 40 km na sever od Plzne sa nachádza malá obec menom Strážiště. Lemujú ju kopcovité polia a lesy. Pri príchode sa dávame doprava do kopca, kde na vrchole už vidíme v plnej paráde červenobiely traktor STEYR 6165 CVT v agregácii s čelnou a vzadu nesenou žacou lištou SIP Silvercut Disc.
AGRO TS s.r.o. je malá rodinná farma, na ktorej začal pán Peter Šťastný hospodáriť v roku 2018. Od tej doby sa však značne rozrástla. V súčasne dobe prevádzkuje spomínaný STEYR 6165 CVT a tiež sa stal prvým majiteľom modelu STEYR 4130 Expert CVT v Českej republike, s ktorým je veľmi spokojný a ktorý mu dáva všetko, čo od neho očakával. Na farme ďalej nájdete aj bager Case Construction, lis Case IH RB 455 alebo krmovinársky program SIP, na ktorý sme sa prišli pozrieť. Celková výmera polí a lúk činí 80 ha. Pán Šťastný pestuje prevažne obilniny a trvalé trávne porasty, ďatelinu purpurovú na osivo alebo lucernu. Venuje sa chovu hovädzieho dobytka, ktorý plánuje naďalej rozširovať.
Na rodinnej farme začínali so strojmi na spracovanie krmovín konkurenčnej značky. Avšak autorizovaný predajca AGRI CS, a.s., AUTO Helus s.r.o. z Kaznějova usporadúval predvádzacú akciu, na ktorej bol okrem iného k videniu STEYR 6165 CVT spolu so žacou lištou SIP. Na základe predvedenia a vlastného vyskúšanie si v roku 2019 pán Šťastný traktor aj prednú žaciuj lištu Silvercut Disc 300 F a vzadu nesenú žacou lištu Silvercut Disc 380 odviezol na svoju farmu, kde sa ihneď zapojili do práce.
Žacie lišty SIP vynikajú perfektným prispôsobením terénu, ktoré zaručuje dokonalé kosenia a kopírovanie. To je predovšetkým dané umiestnením ťažiska veľmi blízko traktora. Navyše systém hydropneumatického odľahčenia umožňuje optimálny rez a menej nečistôt v siláži. Stupeň odľahčenia a prítlak lišty môže obsluha ľahko meniť aj počas kosenia. So šesťmetrovou kombináciou je pán Šťastný spokojný. Kopírovanie a odolnosť stroja oceňuje aj on sám.
So žacou kombináciou pán Šťastný kosí trvalé trávne porasty, ktoré následne spracováva na seno ako krmivo pre chovaný dobytok. V oblasti, kde sa rodinná farma nachádza, nie je výskyt zrážok príliš vysoký, teda pán Šťastný stihne počas sezóny v priemere dve kosby, počas dobrých rokov maximálne tri.
U všetkej poľnohospodárskej technike je dôležité intuitívne ovládanie a jednoduchá údržba. Ani stroje SIP nie sú výnimkou. Je to jeden z mnohých dôvodov, prečo zákazníci volia stroje SIP. Obsluhu zvládne naozaj každý. Veľkým prínosom je systém QCS, ktorý umožňuje veľmi ľahkú a rýchlu výmenu nožov. Túto prednosť oceňuje aj pán Šťastný, ktorý neváhal a ihneď nám ju sám ukázal.
Odolnosť a dlhá životnosť stroja je podporená aj špeciálne tvarovanými diskami vyrobenými z náteru odolnej ocele HARDOX s hrúbkou 4 mm. Disky odvádzajú kvalitnú prácu a zároveň bránia znečisteniu krmoviny, ktorá slúžia ako krmivo pre chované zvieratá. Kvôli bezpečnosti sú lišty vybavené kinematickým systémom ochrany, ktorý zákazníci oceňujú pri nabehnutí na prekážku ako sú zarastené stromy alebo kamene. V takomto prípade sa aktivuje bezpečnostná poistka a lišta sa posunie smerom dozadu a nahor, aby nedošlo k jej poškodeniu. Potom sa automaticky vráti späť do pôvodnej pracovnej polohy. Citlivosť je možné voľne nastavovať.
Na základe dobrej skúsenosti so strojmi, prístupu predajcu a blízkosti servisu sa pán Šťastný rovno rozhodol zaobstarať aj 6rotorový obracač SIP SPIDER a dvojrotový stredový zhrňovač SIP STAR 720|22 T so záberom 7,15 m. So všetkými strojmi sú na farme spokojní a neváhali by pri ich opätovnej kúpe. Z dôvodu rozširovania pozemkov a priberania práce Pán Šťastný uvažuje o výmene rotorového obracače SPIDER za väčšiu 8m verziu.