Praktické porovnanie modelov OPTUM

Na pohľad rovnaké, predsa ale iné. Porovnanie OPTUM 250 a 300 CVXDrive.

Od uvedenia modelového radu OPTUM CVXDrive na trh v roku 2016 ubehla už nejaká doba, každým rokom si však tieto traktory nachádzajú medzi konkurenciou a medzi svojimi zákazníkmi sa tešia stále väčšej obľube. Dôvody sú zrejmé. Najmodernejšie technológie, pokročilé prvky výbavy, ideálny pomer výkonu a hmotnosti a taktiež všestranné využitie traktora. S uvedením tohto modelového radu na trh predstavila značka CASE IH najprv dva modely, OPTUM 270 a 300 CVXDrive. Po dvoch rokoch pre vyplnenie výkonovej medzery medzi touto modelovou radou a traktormi PUMA došlo k predstaveniu najmenšieho modelu OPTUM 250 CVXDrive.

Medzi prvotne predstavenými modelmi a modelom OPTUM 250 CVXDrive však nájdeme zopár odlišností, o ktorých možno ani ako zákazníci neviete, pretože ich na prvý pohľad bez detailného pozorovania nerozoznáte. Jedná sa predovšetkým o rozdiely v objeme palivovej nádrže, hydraulického čerpadla, zadného závesu a maximálne možnom priemeru pneumatík, ktorým môžu byť jednotlivé modely vybavené.

Na stredisko AGRI CS v Hustopečiach sa nám každý deň schádzajú celý rad traktorov v rôznych výbavách, v minulom týždni sme využili to, že sa nám na stredisku zišli práve dva rôzne modely - najmenší a najväčší v rozdielnych výbavách Komfort a Profi.

Na nasledujúcich pár fotografiách vám predstavíme jednotlivé rozdiely a podáme pár všeobecných informácií o výbavách týchto traktorov. Na prvý pohľad rozoznateľné jednoduchým označením modelu na kapote, napriek tomu pár odlišnosťami iné. Pre oba modely je však zhodné, že majú krásny design a využívajú najmodernejšie technológie. Všetky modely radu OPTUM sú už vybavené novými šesťvalcovými motormi s objemom 6,7 litra spĺňajúce emisnú normu Stage V.

Vďaka nástupu novej emisnej normy nedochádza len k lepšiemu odbúravaniu nečistôt zásluhou patentovanej a účinnej selektívnej katalytickej redukcie patentovanou technológiou Hi-eSCR2 od značky CASE IH. Táto norma okrem iného umožnila navýšiť servisné intervaly pre výmenu motorového oleja na 750 hodín a pre výmenu oleja v prevodovke na 1 500 hodín.

Menovitý výkon zodpovedá označeniu na kapote. Menší z modelov teda ponúka poctivých 250 koní menovitého výkonu, maximálny výkon sa potom ustaľuje na hranici 273 koní. Pre model OPTUM 300 CVXDrive je potom menovitý výkon 300 koní a maximálny výkon 313 koní. Rozdiel v točivom momente sa pri porovnaní týchto modelov pohybuje na 182 Nm pri otáčkach motora 1 800 ot / min.


Palivová nádrž - model OPTUM 250 CVXDrive

Palivová nádrž traktora OPTUM 250 CVXDrive ponúka objem 410 litrov pre naftu a 96 litrov pre AdBlue. Z fotografie je zrejmé, že traktoru chýba dodatočná nádrž (tá sa u väčších modelov nachádza v úrovni prvého schodíka).


Palivová nádrž - model OPTUM 300 CVXDrive

Palivová nádrž traktora OPTUM 300 CVXDrive ponúka objem 630 litrov pre naftu a 96 litrov pre AdBlue. Dodatočná nádrž (viditeľná v úrovni prvého schodíka) poskytuje objem 220 litrov navyše.


Maximálny priemer pneu - model OPTUM 250 CVXDrive

Maximálny možný priemer pneumatík činí pri modeli OPTUM 250 CVXDrive 2,05 metra. Väčšinou sú tieto modely dodávané so závažím zadných kolies 500 kg a bez posuvných poloosí.


Maximálny priemer pneu - model OPTUM 300 CVXdrive

Výhodou modelov OPTUM 270 a 300 CVXDrive je možnosť osadenia pneumatík s veľkým priemerom až 2,15 metra (710 / 75R42). V základe sú modely Profi vybavené posuvnými poloosami.


Predný trojbodový záves - model OPTUM 250 CVXdrive

Predný trojbodový záves ponúka dostatočnú zdvíhaciu silu 5 800 kg. Záves je ovládaný jedným stredovým okruhom z pohodlia kabíny pomocou joysticku umiestnenom na lakťovej opierke Multicontroller.


Predný trojbodový záves - model OPTUM 300 CVXdrive

Zdvíhacia sila predného TBZ je rovnaká pri všetkých modeloch. Naviac je model OPTUM 300 CVXDrive vybavený manažmentom predného TBZ a dvoma stredovými okruhmi. Ovládanie joystickom.

Oba modely (rovnako ako celá modelová rada) sú k dispozícii so špičkovou plynulou prevodovkou CVXDrive. Táto prevodovka umožňuje plynulú zmenu rýchlosti v rozsahu 0-40 / 50 km / h. Vieme, že množstvo týchto traktorov okrem uplatnenia v doprave je zoskupená taktiež so strojmi na spracovanie pôdy a siatie, napriek tomu aj tu má plynulá prevodovka svoje nezastupiteľné výhody. Vďaka štyrom mechanickým pásmam a dvojitej spojke DKT ponúka efektívny prenos výkonu. Prevodovka ponúka rad pokročilých funkcií, ako je napríklad funkcia ActiveStop (zastavenie vo svahu a opätovný rozbeh bez nutnosti použitia spojkového a brzdového pedála) alebo APM (automatické riadenie produktivity pre dosiahnutie najlepšej spotreby paliva). Veľakrát sa účinný prenos výkonu v ťahu rieši iba variantmi prevodoviek. Existuje však niekoľko spôsobov, ako traktor do ťahu pripraviť efektívne: optimálne doťaženie pomoci závažia alebo tlak v pneumatikách.

Vstupnou úrovňou výbavy kabíny všetkých modelov OPTUM CVXDrive je „DELUXE KOMFORT PAKET“. Tento paket výbavy zahŕňa látkové sedadlo Grammer Dual Motion Air odkláňaním hlavovej opierky, nízkofrekvenčným a dynamickým pružením DDS, natáčaním do strán, pasívnou ventiláciou, kožou potiahnutý volať, zadnú slnečnú clonu a automatickú klimatizáciu, ovládanie všetkých dôležitých funkcií prostredníctvom lakťovej opierky a páky Multicontroller, elektrické nastavenie lakťovej opierky, dotykový monitor AFS 700 na lakťovej opierke, ovládací panel funkcií ICPTM, autorádio s Bluetooth a Handsfree, teleskopická dvojitá vonkajšie spätné zrkadlá s el. ovládaním a vyhrievaním.


Výbava Komfort - model OPTUM 250 CVXDrive

Okrem základných zhodných vlastností pre danú rad je tento model navyše vybavený systémom automatického brzdenia súpravy Advanced Trailer Brake systém, ktorý pomáha k zvýšeniu stability a dosiahnutia lepších brzdných vlastností pre vyššiu bezpečnosť a nižšie opotrebovanie bŕzd. Vo výbave ďalej nechýba balík 18 LED výkonných pracovných svetiel, úvraťový management HMC II pre automatizáciu pracovných postupov na úvrati alebo ISO BUS zásuvka pre spojenie traktora so závesným strojom.


Výbava Profi - model OPTUM 300 CVXDrive

Daný model na fotografii je naozaj v krásnej výbave. Možno spomenúť napríklad prevedenie 50 km / hod obľúbené u rady obslúh, pre túto variantu je nutnosť prednej brzdenej nápravy. Taktiež nechýbajú moderné systémy ako je ISO BUS zásuvka, úvraťový management HMC II alebo príprava na navigáciu (to sú vybavené všetky modely už z výrobného závodu). Pre nastavenie počtu otáčok volantom pre plné zatočenie je traktor vybavený systém adaptívneho riadenia. V porovnaní s modelom OPTUM 250 CVXDrive je traktor vybavený balíčkom kompletného LED osvetlenia s 20 svetlami. PROFI výbavu potom možno spomenúť aj v oblasti hydraulického systému - 5 zadných elektricky ovládaných okruhov hydrauliky, PowerBeyond doska hydrauliky alebo etážový záves s posuvnou guľou K80.

Pozrite sa na jedno video z nasadenia u zákazníka. V minulom roku sme prostredníctvom nášho dealera BV-Technika dodali krásny model OPTUM 270 CVXDrive do podniku NETIS, a.s. v Dolnej Lutyně na Karvinsku.

OPTUM je svojimi vlastnosťami naozaj NAJ traktorom v danej kategórii, stačí sa presvedčiť na jeho produktovej stránke u nás na webe. Navyše štandardom pri všetkých modeloch je teraz továrenská trojročná záruka už v štandarde! Pozrite sa taktiež na našu akciovú ponuku modelov OPTUM v predajnej brožúre v rámci výhodnej akčnej ponuky.