Produktivita, ale i šetrnosť a ekológia pod značkou CASE IH

Rodina Nedvědových sa venuje ekologickému poľnohospodárstvu. Na svoju prácu si vyberajú stroje šetrné k pôde. Ich stajni dominuje kolesový STEIGER 500 CVX AFS Connect, ktorý si vybrali ako prvý v ČR.
Rodina Nedvědových z Kladrub v západných Čechách sa už od revolúcie venuje ekologickému poľnohospodárstvu. Na svojich poliach s celkovou rozlohou 1 000 ha pestujú pšenicu, ovos a rôzne bielkovinové plodiny v bio kvalite. Už viac ako 20 rokov starostlivo volia stroje do svojej stajne tak, aby ich práca bola čo najšetrnejšia k pôde aj pestovaným plodinám.

Jedným zo spôsobov, ako čo najmenej zaťažovať pôdu je používanie strojov so širokým záberom. Vďaka širokému záberu minimalizujete množstvo prejazdov po poli a dosiahnete väčšie rozptýlenie tlaku na pôdu. To môže zlepšiť jej štruktúru, priepustnosť vody a prístup vzduchu a živín k rastlinám. Keď začala rodina Nedvědových na tento typ náradia prechádzať, bolo im jasné, že budú musieť zvoliť aj nový traktor s dostatočným výkonom a výkonnou hydraulikou.

Kolesový Steiger si zvolili ako prví v Českej republike

I keď pre svoje účely mali pôvodne vybraný najsilnejší MAGNUM 400, nakoniec si ako úplne prví v Českej republike zvolili kolesový STEIGER 500 CVX AFS Connect. Tento kĺbový traktor, ktorý je výrazne robustnejší, než klasické kolesové traktory má štyri rovnako veľké kolesá o rozmere 900/60R42. Tie mu zaručujú väčšiu styčnú plochu, lepšie ťahové vlastnosti a nižší tlak na pôdu. Od klasických kolesových traktorov sa STEIGER odlišuje motorom so zdvihovým objemom 12,9 l (oproti v tejto kategórii obvyklým 9 l) a ideálnym rozložením hmotnosti 50:50. Jeho maximálnemu výkonu 550 koní zodpovedá nielen silná rámová konštrukcia, ale aj výrazne dimenzovaná prevodovka a robustné nápravy.

Traktory Steiger sú známe svojou kvalitou a spoľahlivosťou. Sú konštruované a vyrábané s dôrazom na silu, odolnosť a dlhú životnosť. Vďaka unikátnej kĺbovej konštrukcii, sú aj napriek svojim mohutným vonkajším rozmerom, ľahko ovládateľné a ich polomer otáčania je menší ako u iných kolesových traktorov.
Zároveň má STEIGER vďaka pohonu všetkých kolies výbornú trakciu a ovládateľnosť v rôznych terénnych podmienkach. Tento pohon poskytuje väčšiu stabilitu a umožňuje traktoru pracovať na svahovitých alebo nerovných plochách bez straty výkonu. Rovnaký výkon ponúka už len pásový Quadtrac, ktorý má na rozdiel od kolesového STEIGERA už v Českej republike tradíciu zastúpenú 250 predanými kusmi. „Nad pásovým traktorom sme sa tiež zamýšľali, ale naše polia sú vzdialené až 20 km od seba a prejazdy po ceste sú na kolesách oveľa jednoduchšie. Takže sa nám to z hľadiska dopravy i údržby zdalo ako lepšie riešenie,“ vysvetľuje Jaroslav Nedvěd.

Do výbavy traktorov STEIGER patria aj moderné systémy pre precízne poľnohospodárstvo vrátane telematiky AFS Connect. „Z moderných technológií využívame najviac navigáciu s RTK signálom, výborná je aj funkcia pre automatické otáčanie na úvrati,“ chváli pán Nedvěd funkciu AccuTurn.

Šetrne nielen k pôde, ale aj k zrnu

Kolesový Steiger nie je u Nedvědovcov zďaleka jediným strojom s červenou kapotou CASE IH. V ich stajni nájdete Magnum 340, dve veľké Pumy 200 a staršie MX 175. Keďže šetrne a s úctou sa u Nedvědovcov pristupuje nielen k pôde, ale aj ku zberaným plodinám, nesmie u nich chýbať ani najšetrnejší kombajn na trhu Axial Flow@ 8250 s lištou MacDon FD140 so záberom 12,2 m.

„Prvý kombajn od CASE IH sme mali od roku 2011 a mali sme ho deväť rokov. Veľa záleží na tom, akým spôsobom si ten stroj nastavíte,“ popisuje svoje skúsenosti s kombajnom pán Nedvěd. So správnym nastavením pomáha aj služba AFS Harvest CommandTM. Táto služba je proaktívny automatický systém zberu, ktorý automaticky a kontinuálne optimalizuje mlátenie, separáciu a proces čistenia tak, aby maximalizoval výkonnosť kombajnu. 

Na farme u Nedvědovcov sa do minulého roka venovali aj živočíšnej výrobe, takže slamu využívali tu. V súčasnej dobe od živočíšnej výroby upustili a slamu drvia a nechávajú ležať na poli. O nadrvenie slamy sa postará prémiový drvič X-tra, ktorý ju jemne nareže a diskové metače rovnomerne rozhodia v celom zábere. Rovnomerný rozhoz zaistí optimálny odber vody a dusíka a najlepšie podmienky pre vyrovnané porasty.