Quantum CASE IH zvládne strmé svahy vinárstva Strapina na výbornú

Quantum novej generácie pracuje vo vinohradoch rodinného vinárstva Strapina na južnej Morave už viac ako rok. Pozvali sme sa preto do pivnice, aby sme zistili, ako sa majiteľom darí s novým traktorom.

História malého rodinného vinárstva Strapina siaha do roku 1945, keď pradedo súčasného majiteľa Luboša Strapinu začal pestovať hrozno v oblasti okolo juhomoravskej Pálavy. Dnes vinárstvo zbiera hrozno z 3 ha vinohradov a ročne vyrobí do 20 000 - 30 000 fliaš.

"Pestujeme tradičné odrody, ktoré sú typické pre náš región, ako sú Pálava, Ryzlink vlašský, Sauvignon a ďalšie. Našou prioritou je kvalita, ktorú sa snažíme dosiahnuť spojením skúseností generácií s modernými technológiami. Ak by som mal vyzdvihnúť jedno z našich vín, bolo by to Cuvée Margarette, ktoré vzniklo za veľmi zaujímavých okolností. Počas Covidu, keď som nemal chuť ani čuch, musela moja manželka Marguerite ochutnať víno za mňa a stanoviť správny pomer odrôd. Podarilo sa jej to dokonale, a preto toto Cuveé, ktoré je teraz neodmysliteľnou súčasťou nášho sortimentu, nesie jej meno."
 
Luboš Strapina, Vinárstvo Strapina, Južná Morava
Vinohrady vinárstva Strapina sa nachádzajú na území viacerých obcí, sú od seba vzdialené niekoľko kilometrov a väčšinou sa nachádzajú na veľmi strmých svahoch Pálavy. Pán Strapina preto na svoju prácu potrebuje obratný vinohradnícky traktor s primeranou šírkou a nízkym ťažiskom, na ktorý sa môže na strmých svahoch spoľahnúť. Ako prvý v krajine si vybral vinohradnícky traktor CASE IH Quantum V 80, ktorý nedávno prešiel výrazným technologickým vylepšením.

Hlavným kritériom pri výbere traktora bola, samozrejme, šírka a nízko položené ťažisko traktora pre pohyb v úzkych riadkoch vinohradu na strmých svahoch.

Majiteľ, ktorý je zároveň aj obsluhou stroja, si pochvaľuje aj pohodlnú kabínu s rovnou podlahou: "Ak je niečo, čo je naozaj dôležité, tak je to jednoduchosť riadenia traktora. Quantum môžem bez problémov riadiť jednou rukou, keď potom sedím v traktore po dedovi, je to neporovnateľný rozdiel."  Luboš Strapina si pochvaľuje aj pohodlie a hlučnosť kabíny. Priestranná a pohodlná kabína so vzduchom odpruženým sedadlom vodiča bola prepracovaná podľa vzoru radu AFS Connect. Nové usporiadanie pedálov a optimalizovaná poloha sedadla vodiča poskytujú najväčší priestor nad hlavou vo svojej triede, ako aj priestor na natiahnutie nôh. Kabína nového modelu Quantum sa môže pochváliť aj najnižšou úrovňou hluku vo svojom segmente.

"V kabíne je absolútne ticho. Minulý týždeň som šoféroval postrekovač a hovoril som s otcom cez hands-free a počuli sme sa bez akýchkoľvek problémov. To je jednoducho skvelé," pochvaľuje si majiteľ.

Pán Strapina ako alergik, ktorý je paradoxne alergický na kvet viniča, ocení aj systém filtrácie vzduchu STAGE V, ktorý chráni vodiča pred prachom, špinou, tekutými hnojivami a ich výparmi. Kabína je vybavená patentovaným dvojitým filtračným systémom, ktorý spĺňa všetky normy ochrannej kategórie 2. Okrem toho sa dá filtračný systém jednoducho prepnúť na úroveň filtrácie 4, aby sa zabránilo prenikaniu chemických častíc a zabezpečilo sa zdravé pracovné prostredie pre obsluhu.
Vďaka vysokému hydraulickému výkonu zvládne Quantum všetky nástroje, ktoré potrebujete na prácu vo vinohrade. Vo vinárstve Strapina už pracoval s mulčovačom, rotavátorom, postrekovačom alebo plečkou.  Vysoká hydraulická kapacita modelu Quantum umožňuje aj súčasné používanie viacerých nástrojov.
 
Nový Quantum zatiaľ nepotreboval žiadny servis, dokonca od pohľadu vyzerá, akoby práve zišiel z výrobnej linky. "Starám sa oň a správam sa k nemu ako k mercedesu, dokonca sa v kabíne aj prezliekam," smeje sa hrdý majiteľ a my mu prajeme veľa úspechov v jeho podnikaní.

Máte záujem o nový model Quantum CASE IH ?

Vyplňte formulár a náš najbližší predajca CASE IH vás bude kontaktovať.

Vaše osobné údaje budú spracované podľa pravidiel o ochrane osobných údajov.