S traktormi CASE IH už od roku 1996

Dlhoročná spokojnosť so značkou CASE IH v juhočeskom podniku ZEVERA a.s.

Od roku 1996 pracujú v našom podniku traktory značky CASE IH, oznamuje na úvod nášho stretnutia mechanizátor podniku pán Jiří Sivry a dodáva: „Ako každý poľnohospodársky podnik v tom čase sme začínali s traktormi domácej značky, v roku 1996 sme sa začali obzerať po prvom veľkom kolesovom traktore. V tom čase sme sa rozhodovali medzi dvoma výrobcami traktorov, značkou CASE IH a nemeckou značkou zelených traktorov, vybrali sme si nakoniec značku CASE IH a do podniku kúpili zástupcu modelovej rady MAGNUM, konkrétne model 7220. Traktor za takmer 22 rokov prevádzky odpracoval 18 tisíc motohodín.“ 

Akciová spoločnosť ZEVERA a.s. sídli v horní Radouni v malebných južných Čechách. Na území tejto obce a v priľahlých štyroch katastroch obhospodaruje 1350 hektárov poľnohospodárskej pôdy z čoho približne 330 hektárov zaujímajú trvalé trávne porasty. V minulých rokoch sa spoločnosť zaoberala pestovaním zemiakov na výmere takmer 180 hektárov, dnes sa tu zemiaky už nepestujú. Časť výmery, na ktoré boli kedysi pestované zemiaky, dnes zaujímajú pozemky osiatej mätonohom, kostravou alebo ďatelinou puppurovou určenou pre osivárske účely. Dobré výsledky vo výnosoch tu dosahujú tiež pri pestovaní sladovníckeho jačmeňa alebo repky olejnej.

V spoločnosti ZEVERA a.s. ale nepracujú traktory CASE IH iba v rastlinnej výrobe. „V roku 2008 sme na účely živočíšnej výroby zakúpili MAXXUM v prevedení X-Line, teda jednoduchú a čisto mechanickú verziu. Musím zaklopať, ale za 11 rokov prevádzky má traktor najazdených viac ako 26 tisíc motohodín a ide stále bez vážnejšej poruchy, je to držiak a dúfame, že dlho ešte vydrží," spomína využitie traktora MAXXUM v živočíšnej výrobe mechanizátor podniku.


Po uvedení modelovej rady traktorov CASE IH CVX sa v podniku ZEVERA usídlil model 170 prvej generácie, nasledoval model 1190 druhej generácie a posledným prírastkom z radu CVX sa stal model 195 CVX. V podniku si tak vyskúšali všetky tri generácie jednej modelovej rady v priebehu niekoľkých rokov. Traktory našli využitie predovšetkým v doprave, pri aplikácii hnojovice alebo v ľahších ťahových poľných prácach.


Dva nové traktory PUMA

Pred štyrmi rokmi sa v podniku rozhodli pre obstaranie prvého zástupcu modelového radu PUMA, stal sa im v tej dobe najsilnejší model PUMA 230 s plynulou prevodovkou CVX. Traktor sme kupovali vyložene do siatia, obsluha jazdila predtým s traktorom CVX, preto sme zvolili plynulú prevodovku, ktorej výhody vie obsluha maximálne využiť. Traktor pracuje v agregácii sa sejačkou, pri príprave na siatie alebo v doprave, dodáva mechanizátor pán Šiívr.

„Po výkonnostnej stránke je traktor výborný, celkovo som s traktorom spokojný. Na traktoroch značky CASE IH najviac oceňujem jednoduchosť ich ovládania a predovšetkým to, že väčšina modelov má rovnaké ovládanie. Nemusíte sa vždy pri presadnutí do traktora inej modelovej rady zložito učiť. Pumu mám osadenú automatickým navádzaním AccuGuide s príjmom korekčného RTK signálu od AGRI CS, takže traktor pracuje s presnosťou až na 1,5 centimetra. Musím spomenúť, že navigácia na traktore je super, uľahčí to prácu, ale predovšetkým šetrí peniaze - vezmite si napríklad, keď ušetríte na pozemku osivo repky za niekoľko tisíc korún, navyše mám na traktore aktivovanú funkciu automatického otáčania na úvrati AccuTurn, to je super funkcia,“ spomína výhody navigačných systémov obsluha traktora Luboš Chytra.


V roku 2018 v podniku postupne začali uvažovať o generačnej výmene starších traktorov značky CASE IH. Vďaka dlhodobej spolupráci a spokojnosti so značkou CASE IH sa tak v podniku rozhodli pre vytvorenie dvoch nových traktorov modelovej rady PUMA - menšieho modelu 175 CVX a väčšieho modelu 220 s prevodovkou Powershift.


Správne zvolený traktor je základ

„Traktorov CASE IH máme na dvore už niekoľko, preto sme sa aj napriek tomu, že sme mali ponuku na inú značku, rozhodli opäť pre CASE IH. Rozhodli sme sa pre model PUMA 175 CVX ako náhradu za traktor radu CVX. Malá PUMA bude počas roka využívaná najmä v doprave a ľahších operáciách, preto sme z dôvodu výhod a komfortu pre obsluhu zvolili túto verziu. Medzi ďalšiu zaujímavú výbavu traktora môžeme spomenúť veľké kolesá, automatickú klimatizáciu, Deluxe komfort paket výbavy kabíny alebo prednú nápravu s brzdami. Veľká PUMA 220 nahrádza náš prvý MAGNUM z roku 1996, preto sme výbavu tohto traktora prispôsobili staršiemu traktoru. PUMA je vybavená napríklad mechanickým ovládaním hydraulických okruhov alebo klasickou mechanickou prevodovkou Powershift pre čisto poľné práce“, opisuje výber dvoch rôznych výbav mechanizátor podniku.

Počas návštevy sme ešte pri práci zastihli pumu 175 CVX pri aplikácii hnojovice, využili sme preto zvezenie a spýtali sa obsluhy pána Luboša Blažka na prvé dojmy po 200 motohodinách prevádzky: „Vidieť značný posun v prevedení oproti staršej rade CVX, napríklad jednoduchšie a lepšie riešená predná náprava. Prekvapilo ma jednoduché ovládanie, všetko je po ruke, štyri stĺpikové vyhotovenie kabíny pre lepší výhľad a dvojitý ručný plyn, keď sa s tým človek naučí zaobchádzať, je to paráda. Čo sa týka napríklad v porovnaní s traktorom CVX 195, s ktorým som jazdil predtým, tak mi pripadá, že PUMA 175 má pocitovo rovnaký ak nie väčší výkon, a pritom nižšiu spotrebu.“

„Prečo by som odporučil značku CASE IH ostatným užívateľom? Napadá mi argument nízkej spotreby paliva, ktorou je značka CASE IH vďaka svojej patentovanej technológii Hi-ESCR známa. V porovnaní so staršími traktormi je poznať značný rozdiel. Dúfame, že aj s novými prírastkami a ďalšiu spoluprácu s autorizovaným strediskom CASE IH, spoločnosťou UNIAGRO, budeme spokojní,“ dodáva mechanizátor.