Sejací stroj PRECEA z pohľadu agronóma

Testovali sme...
Vysokorýchlostný presný sejací stroj Precea prvýkrát predstavila spoločnosť Amazone na veľtrhu Agritechnica 2019. Zatiaľ je k dispozícii v pracovnom zábere 3 až 6 m s až 12 výsevnými jednotkami. Je ideálny pre výsev do zoraného, ​​pozberových zvyškov a pri bezorebnom siatí. Precea sa vyznačuje veľmi presným ukladaním osiva, variabilným dávkovaním, vysokým plošným výkonom a komfortným ovládaním. Prvotriedne dávkovanie osiva a hnojiva sa realizuje pri rýchlosti jazdy do 15 km/h.


Presný sejací stroj Precea bol prvýkrát testovaný na jar tohto roku pri sejbe kukurice. Nový Dvůr Kunovice s ním osial 450 ha, z toho 150 ha na siláž a 300 ha na zrno. Sejací stroj AMAZONE PROCEA boli agregovaný s traktorom PUMA 240 CVX. Záver? Kvalitý a rýchly výsev s fantastickým výsledkom (semená presne uskladnené a dodržiavajú 100% dávku jedincov).
 

Výsledky testu

"Pri sejbe kukurice nie je s Preceou po agronomické stránke žiadna zmena. Príprava je identická ako s inou sejačkou. Ak však porovnávam výsledok s našou pôvodnou mechanickou sejačkou, rozdiel je poznať. Pri siatí starou sejačkou nebolo výnimkou, že boli rastlinky dve i tri priamo v jednom mieste. Výsev bol nevyrovnaný. Pri kukuricu na siláž to nevadí, ale pri sejbe kukurice na zrno musí byť výsev precízny, aby každá rastlina mala čo možno najvyšší komfort, ktorý následne vráti výnosom. S novou presnou sejačkou Precea sa dávkovanie osiva pohybovalo s presnosťou na 96 až 99% !" , uviedol pán Lapčík.

Tento rok na jeseň bolo s Preceou nanovo vysiatych 140 ha repky, pričom sa ušetrilo 30% osiva. Finančná úspora tak predstavovala viac ako 40 EUR/ha. Tam, kde to podmienky dovoľovali, siatie prebiehalo pojazdovou rýchlosťou až 15 km/h.

Amazone-sejacka-Precea-4.jpg
 
"Od začiatku sme mali jasnú predstavu, ako budeme chcieť Preceu využívať. Nechceli sme stroj len na jedno použitie, ale aby bol multifunkčný. Precea je konštruovaná hlavne na siatie kukurice so šírkou riadkov 75 cm. Odstupy možno však vďaka variabilite stroja prenastaviť až na 45 cm. Stroj sa tak dokáže ladne prispôsobiť rôznym druhom plodín a typom osiva jednoduchým pridaním výsevného ústrojenstva (vozíkov) a výmenou výsevných kotúčov. Je multifunkčný a na obsluhu užívateľsky prívetivý. A keď sa potom jeho obstarávacia cena podelí variabilitou jeho využitia, je oveľa priaznivejšia a dáva stroju úplne iný rozmer", uviedol agronóm spoločnosti Nový Dvůr Kunovice Ing. Vlastimil Lapčík, ktorý ďalej dodal: "Nebojíme sa robiť veci inak. Chce to len odvahu pristupovať k agronómii aj menej konvenčnými spôsobmi."

Amazone-sejacka-Precea-11.jpg

"Kvalita práce pri vysokej rýchlosti jazdy sú najväčšími prínosmi stroja. Oceňujeme najmä, že je multifunkčný, jednoducho nastaviteľný od hĺbky sejby až po prítlak na sejacie ústrojenstvo. Chceme siať kvalitne a rýchlo. S Preceou sme skrátka vstúpili do 21. storočia", oznámil pán Lapčík, ktorý ďalej dodal: "Pri pohľade na susedné podniky a kvalitu ich práce som veľmi rád, že sa nám podarilo vyrovnať sa. Navyše sme získali variabilitu a možno okolitých aj naopak predskočil, pretože rýchlosť jazdy u nášho siatia je takmer dvojnásobná v porovnaní s konkurenciou".

Kunovice_9_low.jpg

Na otázku, či by Preceu pán Lapčík odporučil, odpovedal: "Ako agronóm družstva presný sejací stroj Precea s pokojným svedomím a rád odporučím. Amazone je navyše prestížna značka, s ktorou mám dobré skúsenosti. Nadmieru si tiež cením technickú podporu Amazone v podobe Bohdana Musila, ktorý nielen že naučí obsluhu so strojom pracovať, ale keď je problém, dokáže ho vyriešiť. Disponuje praktickými skúsenosťami, vie pomôcť, poradiť. Pre nás je to neoceniteľný prínos."