Test produktu: CEUS 3000-TX

Nezávislý nemecký časopis PROFI testoval diskový podmietač CEUS 3000-TX.

Správna kombinácia CEUS 3000-TX

Spoločnosť Amazone v tomto roku rozšírila svoj výrobný program radu CEUS o 2 menšie modely v pevnom prevedení v záberoch 3 a 4 m. Celý rad CEUS vie plytko podrezávať, intenzívne premiešavať a súčasne i hlbšie kypriť.

 

Výsledky nezávislých testov

 
CEUS 3000-TX testoval nemecký nezávislý časopis PROFI. S akým záverom? Pripojenie k traktoru je riešené do spodného závesu pomocou ťažnej lišty z odliatku, gule sú sériovo kat. III, ale skrutkovacie koncovky umožňujú jednoduchú výmenu. Kónické disky s hrubým ozubením sú rovnaké, ako u veľkých modelov, majú priemer 510 mm a sú 5 mm hrubé. K dispozícii sú aj hladké disky, ale tieto sú lepšie pre rozrezanie rastlinných zvyškov, prekyprenie a rozbitie hrúd. Oproti najväčším diskom na CATROS XL majú väčšiu rýchlosť otáčania a sú tak efektívnejšie pre plytké spracovanie povrchu. Disky majú rozostupy 12,5 cm. Celé diskové pole je možné vyzdvihnúť a pracovať len s radlicami. Ramená diskového poľa sa jednoducho otočí hore. Nastavenie sa vykonáva hydraulicky priamo z traktora.
 
CEUS-3000-TX.jpg
 
Radličky sú osvedčené C-Mix Super a sú usporiadané na 2 lištách s odstupom 40 cm. Veľké rozstupy umožňujú veľmi dobrú priechodnosť rastlinných zvyškov aj pri vyššej rýchlosti. Istenie je riešené sadou pružín a moment preťaženia je 630 kg. Tým je zaistená možnosť práce až do 30 cm a s rôznymi radlicami. K dispozícii je aj rýchlovýmenný systém C-Mix-Clip. Medzi oboma radmi radličiek sa nachádza integrovaný podvozok so štandardnými kolesami 400/60-22.5. Pretože sa nachádza uprostred stroja, má CEUS malý polomer otáčania, čo je výhodné hlavne na úvrati.
 
Amazone-Ceus-3000-TX_2.jpg
 
Vedenie hĺbky sa nastavuje pomocou excentrických čapov, ktoré zapadajú do otvorov v ráme stroja. Podobne sa nastavuje aj hĺbka zhutňovacích valcov, zloženého zo zubatých diskov s priemerom 460 mm, rovnakých ako má CATROS. Amazone má však k dispozícii 11 rôznych valcov, voliteľných podľa podmienok. Ak nechceme vôbec Pechová, môžeme pracovať aj bez valca alebo so zavlačovačom miesto valcaTest Profi bol vykonaný po čerstvo zozbieranej kukurici, strnisko bolo zmulčované. Podmienky boli celkom náročné, napriek tomu všetko prebehlo hladko a bez upchávania. Hĺbka diskov bola nastavená na 8 cm, radličky pracovali v hĺbke 25 cm. Potreba ťažnej sily je v tomto prípade 200 - 250 k. Je to dostatočné pre dobrú prácu všetkých prvkov pri rýchlosti 10 km/h a rozumné s ohľadom na opotrebenie radliček. Test potvrdil správnosť voľby dvojstupňového spracovania pôdy v daných podmienkach. Disky vykonajú prvá časť práce, ktorú radličky ešte zintenzívnia. A tak by to malo byť.