Lacná navigácia FJDynamics ušetrí čas aj peniaze

Gajdošoví z Břeclavi využívajú novú navigáciu FJDynamics, ktorú je možné pripojiť k poľnohospodárskym strojom rôznych značiek a ktorej obstarávacie náklady sa držia doslova pri zemi.
Výhody precízneho poľnohospodárstva sú v poľnohospodárskej verejnosti bežne známe. Pracovať efektívne a úsporne, bez chýb, s minimálnym prekrytím, dlho do noci. Mnoho fariem však môžu odradiť vysoké obstarávacie náklady, ktoré je potrebné pre všetky tieto výhody vynaložiť. My však práve pre tieto farmy prichádzame so zaujímavým riešením v podobe automatického riadenia od firmy FJDynamics. Tá vyvinula jednoduchý navádzací systém vhodný pre rôzne poľnohospodárske stroje s presnosťou 2,5 cm za veľmi zaujímavých cenových podmienok.
Pán Gajdoš z Břeclavi si ako jeden z prvých v Českej republike zaobstaral navigáciu FJDanymics. Vo svojom staršom stroji značky Case IH ju má nainštalovanú približne pol roka.
 
„Pri výbere hrala hlavnú rolu obstarávacia cena, ktorá je naozaj nízka. Tiež sa mi páčilo, že je prenosná a môžem ju používať na rôznych strojoch. Na niektorých strojoch nemáme navigáciu vôbec. Na veľkých traktoroch je, ale treba bez asistovaného riadenia, takže ma zaujala tým, že ju môžeme prehadzovať zo stroja na stroj,“ vyzdvihuje hlavné výhody navigácie pán Gajdoš.
Systém FJDynamics je riadený pomocou signálu RTK, ktorý umožňuje prácu s presnosťou na 2,5 cm. "Ten rozdiel pri prechode na RTK bol skutočne viditeľný. Mali sme z toho zo začiatku strach. Máme niektoré pozemky priamo na hranici zo Slovenskom a báli sme sa, že tam nebude mať signál dosah, ale AGRI CS nám spolu s navigáciou zriadila aj vlastný RTK signál a funguje to úplne bez problémov", opisuje pán Gajdoš.

"Navigácia prináša úsporu predovšetkým v tom, že vám šetrí čas. Keď si musí človek všetko strážiť od oka, trvá práca oveľa dlhšie a výsledok nie je rovnako nikdy taký precízny, ako pomocou asistovaného riadenia", vysvetľuje Gajdoš a dodáva, že pri práci s navigáciou tak ušetrí veľa času. Veľký prínos vidí aj v tom, že pri siatí využije plný záber sejacieho stroja bez vynechania alebo prekrytia.
"Keď si do navigácie pri siatí nahrám každý riadok, stačí už len následne dôjsť k nemu a traktor si sám nájde jeho začiatok a ide presne po jeho línii až nakoniec. Vďaka tomu môžem pohodlne plečkovať a nemusím mať strach, že si niečo zničím. Hlavný prínos vidím v celkovej úspore. Pri prípravných prácach a siatí šetríte predovšetkým čas. Pri postrekoch a hnojení už šetríte aj materiál, pretože nestriekate zbytočne mimo. Vyhnete sa aj tomu, že napríklad nedostreknete a uškodíte tým rastlinám."
Roman Gajdoš
Majiteľ si pochvaľuje aj celkovú jednoduchosť, s ktorou je možné navigáciu obsluhovať: „Prvá inštalácia nám trvala asi 4 hodiny, ale myslím si, že druhýkrát tá doba bude výrazne kratšia. S navigáciou som sa naučil asi za hodinu. Bolo to úplne bez problémov. Na nejaké zdĺhavé zoznamovanie navyše nebol čas, navigáciu sme nainštalovali a pár dní na to už sme s ňou siali.“  

"K jednoduchosti prispieva podľa pána Gajdoša aj ovládanie v češtine a dobre preložený manuál. Ja myslím, že to zvládne obsluhovať každý. Navigácia nás vždy zrozumiteľne nabáda k tomu, čo treba urobiť pri ďalšom kroku. A dokonca nás aj upozorní pokiaľ by bolo niečo zle. Napríklad, keď idem príliš rýchlo, upozorní ma, že to môže ovplyvniť presnosť práce", ukazuje pán Gajdoš na 10" displeji.
Hlavným meradlom je pre pán Gajdoša návratnosť: "Vzhľadom k nízkym obstarávacím nákladom a všestrannosti využitia môžem s istotou povedať, že sa nám navigácia za rok zaplatí." Popri tejto priorite si chváli aj technickú podporu, ktorá dokázala problém s aktualizáciami vyriešiť po telefóne iba za dve minúty.

Gajdošovi majú pôdu s rozlohou 800 ha v súkromnom vlastníctve od 90. rokov. Pestujú pšenicu, jačmeň, proso, ovos, slnečnicu, kukuricu aj hrach. Okrem rodiny majú aj dvoch stálych zamestnancov. S AGRI CS Hustopeče spolupracujú Gajdošovci od roku 2007. "Som vždy maximálne spokojný. Stroj sa môže pokaziť vždy a AGRI CS je vždy schopné okamžite riešiť servis a zapožičať náhradný stroj. Tento prístup je vlastne hlavný dôvod, prečo je tu už toľko rokov všetko červené", poukazuje pán Gajdoš na svoje červené traktory CASE IH.