STEYR Kompakt S jazdí medzi jahodami na centimetre

Na obrábanie jahodového poľa potrebuje pán Tomášek stroj, ktorý dokáže doslova tancovať medzi riadkami. Do obratného a ľahko ovládateľného traktora STEYR Kompakt S sa zamiloval na prvý pohľad.

Jahodáreň Veselá patrila od roku 1966 medzi najväčšie a najnavštevovanejšie jahodárne v Československu. Každoročne sa do Veselej schádzali zájazdy záhradkárov, aby sa priučili o pestovaní jahôd a o ich nových odrodách.

Onedlho po páde komunizmu padla aj jahodáreň a pokusy o jej záchranu stroskotali aj v 90. rokoch. V súčasnej dobe sa o znovuobnovenie slávy jahôd z Veselej snaží rodina Tomáškova. Popri udržiavaní tradície si dávajú Tomáškoví stále nové ciele. Jedným z nich je aj technologická modernizácia ich firmy.

Pri výbere vhodného traktora šiel pán Tomášek na istotu. Značka STEYR mu padla do oka už v Rakúsku, keď ju videl pri práci priamo v lese a na veľtrhu TECHAGRO v Brne mal možnosť si svoju voľbu zblízka potvrdiť. Od nového stroja očakával obratnosť a výkonnosť.

Svojho výberu rozhodne neľutuje a o svojom novom stroji STEYR Kompakt S hovorí len v superlatívoch: "Všetko, čo som od neho očakával, spĺňa. Jednoduchý, obratný traktor bez močoviny, s ktorým sa krásne zatáča a pracuje. Od prvého pohľadu v Rakúsku som sa do neho zamiloval a doteraz nemám nič, čo by som mu vytkol."
Pán Tomášek zdôrazňuje, že ich práca má isté špecifiká a že pri pohybe medzi sadenicami jahôd sa musí pohybovať s presnosťou na centimetre. "Nemáme žiadne veľké lány, potrebujem hlavne obratný a presný stroj", vysvetľuje.

V tomto ohľade si nemôže vynachváliť presklenú kabínu, vďaka ktorej má perfektný prehľad o každom riadku priamo z nej. Vďaka bezchybnému osvetleniu, ktorým stroje STEYR disponujú, pre neho navyše teraz nie je problém pracovať doslova "vo dne, v noci".
„Zatiaľ sa len oťukávame, ale ešte som nenarazil na nič, čo by mi vadilo,“ pokračuje Tomášek a chváli aj variabilitu a praktickosť spätných zrkadiel stroja: „Keď idem do lesa, jednoducho ich zacvaknem, aby som ich nezničil. Vždy si ich úplne jednoducho nastavím presne tak, ako práve potrebujem.“

Hrdý majiteľ má so svojim novým strojom veľké plány. Chce ho využívať nielen medzi jahodami, ale aj v lese. Preto uvažuje o tom, že k traktoru zaobstará ďalšie vylepšenia v podobe čelného nakladača. Ten je v kombinácii s traktormi STEYR stelesnením maximálnej presnosti, rýchlej odozvy a jednoduchej manipulácie.
Aj keď hlavnými požiadavkami pána Tomáška bola obratnosť a výkon, nemôže si vynachváliť aj drobné detaily, ktorými ho stroj prekvapil. "Napríklad tá klimatizácia je špičková", oceňuje výduchy klimatizácie, ktoré sú umiestnené v priestore nôh a čelného okna a nemieri tak priamo na hlavu posádky.
Jahodáreň vo Veselej organizuje každý rok v lete aj obľúbený samozber jahôd. Podľa slov majiteľov to ale nie je žiadna masová akcia: „Snažíme sa púšťať do jahôd tak päť ľudí denne.“ Ak by ste teda v lete dostali chuť na poctivé české jahody, zájdite si do Veselej. Možno budete mať šťastie a zahliadnete vrtký STEYR Kompakt S priamo v akcii.