Multitalent na rodinnej farme Statek u Velšů

Pán Marek Velš a jeho manželka sa rozhodli splniť si svoj sen. Mimo svojej práce si zaobstarali vlastnú farmu, kde im pomáha skutočný Multitalent.
V Beskydských vrchoch v okrese Frýdek-Místek sa nachádza rodinná farma rodiny Velšovi. Na celkovej ploche 36 hektárov sa o krmivo pre stádo škótskeho náhorného dobytka a vresových oviec stará STEYR Multi s kompletnou kŕmnou linkou SIP ALP, ktorá je určená na prácu v kopcovitom teréne. Manželia Velšovi si plnia svoj sen a na svoj dobytok sa môžu pozerať z terasy. Pozrite si videoreportáž.

Na úpätí Sliezskych a Moravskosliezskych Beskýd nájdete malú rodinnú farmu, kde vás s úsmevom privíta celá rodina Velšových. Pán Marek Velš a jeho manželka sa rozhodli splniť si svoj sen. Mimo svojej práce si kúpili vlastnú farmu.
Pán Marek Velš nám rozprával, že keď bol malý, musel cez prázdniny u starej mamy sušiť seno pre kravy. To sa mu však veľmi nepáčilo, pretože jeho kamaráti si užívali voľný čas, a preto mu nikdy nenapadlo, že by sa niekedy dobrovoľne začal venovať chovu dobytka. Postupom času sa však spolu s manželkou začal zaujímať o chov škótskeho náhorného dobytka a netrvalo dlho a v roku 2018 sa zo svojej terasy pozerali na stádo highlandov.
Pozemky sa začali zväčšovať a rodina Velšových rozšírila svoju farmu. V súčasnosti obhospodarujú 18 hektárov vlastnej pôdy a na ďalších 18 hektároch prevádzkujú služby alebo zmluvné pasienky. Pasienky, na ktorých chovajú 10 základných stád škótskeho vysokohorského dobytka a vresových oviec, sa tiahnu od Nýdku až po Dobratice, kde sú prevažne horské lúky. Zameriavajú sa na chov highlandských a vresových oviec.
S pribúdajúcimi pastvinami a dobytkom bolo potrebné zakúpiť vhodné poľnohospodárske vybavenie, ktoré by rodine Velšových uľahčilo prácu. Pred tromi rokmi začali uvažovať o kúpe vlastného traktora a ako to už v prípade malých fariem býva, dôležitými kritériami boli komfort, jednoduchá obsluha a cena. Cieľom bolo zaobstarať si univerzálny traktor, ktorý by zvládol všetky práce na farme.
„Když jsme se rozmýšleli, jaký traktor si pořídíme, oslovili jsme pro srovnání hned několik prodejců různých značek. Porovnali jsme si cenové nabídky, vzdálenost servisu a prodejního střediska, a hlavně rozhodující pro nás byl celkový přístup. Protože když jste malý soukromník, tak se o vás moc nezajímají, nebo zajímají pouze při prodeji a následný servis a poprodejní služby pokulhávají. Nejvíce nás zaujala nabídka firmy Navos Farm Technic, a především přístup prodejce Lukáše Rozsypala, který se nám opravdu věnoval. Vzhledem k tomu, že pro nás byla i cena velice podstatná, tak jsme traktor nezakoupili hned a nabídku jsme dokonce několikrát předělávali a pan Rozsypal tu byl několikrát v průběhu let a snažil se nám pomoci a vymyslet nejlepší řešení. Pomohl nám vyřešit i financování techniky a nedám na něj dopustit. Přiznávám, že nejsem úplně technický typ a panu Rozsypalovi jsem ze začátku volal a ptal se i na blbosti a nikdy mě neodmítl, za což mu děkuji.“
Marek Velš, Statek u Velšů, Dobratice
Značka STEYR mala u Velšových svoje miesto, vždy mali radi rakúske traktory. To bol tiež jeden z faktorov, prečo si nakoniec túto značku obľúbili. Na farmu tak putoval traktor STEYR 4120 Multi s výkonom 120 koní. Ide o traktor, ktorý je vhodný pre menších a stredných poľnohospodárov, ktorí potrebujú spoľahlivý traktor, ktorý sa dá použiť na všetky druhy prác. Vďaka výkonnému 4valcovému motoru s objemom 3,6 l, pohodlnej kabíne, výkonnej hydraulike s výkonom 100 l/min a jednoduchému ovládaniu pomocou multifunkčnej opierky Multicontroller vás presvedčí o svojej multifunkčnosti. Celý pohon dokonale dopĺňa robotizovaná prevodovka, ktorá umožňuje automatické radenie až 16 rýchlostí do dvoch polôh ručného plynu od 1 500 do 2 100 ot/min a na úspornú jazdu po ceste je k dispozícii prevodový stupeň ECO pri 1 730 ot/min.
„S naším traktorem STEYR Multi jsme velice spokojení. Jedná se o stroj s jednoduchou obsluhou a velice nám pomáhá při naší každodenní péčí o naše zvířata. Asi nejvíce na traktoru oceňujeme ovládání pomocí Multicontrolleru, díky kterému mohu traktor velice pohodlně ovládat. I když jsem před pořízením v traktoru nikdy předtím neseděl, hned jsem ovládání měl v ruce.“
Marek Velš, Statek u Velšů, Dobratice
Ako sami hovorí, Velšoví sa o člena rodiny „Mulťáka“ starajú ako o vlastného. Dokonca dopriať mu aj starostlivosť v podobe ochrany keramického laku. Takže ho len málokedy nájdete špinavého. Okrem hospodárenia organizujú Velšoví aj návštevy a exkurzie pre deti či prednášky a semináre.
Okrem traktora bola na farmu Statek u Velšů dodaná aj kompletná krmovinárska linka SIP ALP. Konkrétne išlo o čelnú žacie lištu DISC 300 F ALP, obracač SPIDER 455|4 a zhrňovač STAR 470|13. Modelový rad ALP bol ideálnou voľbou. Ide o ľahké modely, ktoré sú prispôsobené na prácu vo svahovitom teréne a sú vhodné na agregáciu s menšími traktormi. Časť obhospodarovanej pôdy rodiny Velšovej sa nachádza na horských lúkach s vysokým sklonom, preto bol zvolený rad ALP.

STEYR 4120 Multi - Marek Velš, Statek u Velšů