Na rodinnej farme neďaleko Nitry vsadili na PUMU

Reportáž z rodinnej farmy Tekvička
Celosvetovo úspešný modelový rad PUMA s viac ako 90 000 vyrobenými kusmi od roku 2007 je stávkou na istotu. Je obratná v doprave, ťažká na poli. Traktory radu Puma od CASE IH sú k dispozícii v troch verziách s výkonom od 140 do 270 koní. Sú predurčené na každodenné používanie, obzvlášť obľúbené sú v doprave alebo na vykonávanie ťahovo ľahších operácií v spracovaní pôdy. Zárukou spoľahlivosti je továrenská trojročná záruka už v štandarde.  Na Pumu vsadili aj na rodinnej farme neďaleko Nitry, kde im pri práci pomáha „malá“ aj „veľká“ Puma.

Farma Tekvička vnikla pred viac ako 20 rokmi a dnes hospodári na približne 300 hektároch poľnohospodárskej pôdy. Ako nám povedala pre začiatok majiteľka podniku – Marta Kozárová: „Poľnohospodárstvo bolo môj koníček už od malička ,bavilo nás to celú rodinu. Presťahovali sme sa na dedinu a rozhodli sa ísť touto cestou. Začala som s tým už v roku 2002", doplnila. Typy pôd sú ťažké hlinité, pestujú plodiny ako zemiaky, tekvice a mak. Tieto produkty potom ďalej spracovávajú a predávajú do obchodnej siete. Firma úspešne rozbehla aj internetový predaj cez vlastnú web stránku, kde nájdete široký sortiment produktov od pražených tekvicových jadierok cez „produkty do špajzy“ – mak, fazuľa, šošovica až po tekvicový či makový olej.

Dopestovanie týchto produktov by však nebolo možné bez kvalitnej poľnohospodárskej techniky. Na dvore vidno viacero traktorov a techniku. Najpočetnejšie zastúpenie má značka CASE IH. Prvým traktorom od tejto značky bol model JXU, ktorý si zaobstarali ešte v roku 2008, o rok neskôr kúpili model Maxxum 125. Nasledovali ho ďalšie traktory, tentokrát z modelového radu Puma.
Celkovo má firma vo vlastníctve štyri Pumy, jednu „veľkú“ 240 CVX a tri „malé“ – 150, 165 a 165 AFS Connect. Poslednú Pumu kúpili pred necelým rokom. Používajú ju predovšetkým na jednoduché ťahové práce ako sú naŕňanie tekvíc, obhŕňanie a vyberanie zemiakov.
 

 
Prispôsobené kolesá

Okrem vlastnej výmery robia aj služby pri zbere tekvíc. Ako vidieť na obrázku, na Pume 240 CVX prispôsobili kolesá pre svoje potreby. Ide totiž o zúženie kolies vďaka ktorým sa dokáže traktor bez akýchkoľvek problémov pohybovať medzi riadkami zemiakov pri vyorávaní.  ,,Volajú nás všade po okolí s otázkou či by sme boli ochotní prísť s našou technikou pozberať ich úrodu čo nás nesmierne teší“ doplnil manžel majiteľky podniku.
Dôležitý je kvalitný a dostupný servis

„Ďalším dôvodom kúpy našich strojov bol servis ktorý sa nachádza v blízkosti podniku. Mechanici sú pohotoví, vedia reagovať v krátkom čase. V minulosti sme mali problém s navigáciou. Potrebovali sme, aby stroj pracoval, tak sme volali servis. Prišiel mechanik aj technickou podporou, zostali až do večerných hodín, proste kým problém nevyriešili. Musím povedať, že som bol veľmi milo prekvapený ich ochotou pomôcť.“ Hodnotí spoluprácu s firmou AGRI CS Slovakia Bálint Sztraka – obsluha traktora, ktorý je zároveň zaťom majiteľky podniku.
 
Technika AMAZONE

Na dvore nájdete aj nemeckú techniku Amazone – Diskový podmietač Catros 6002, rozmetadlo priemyselného hnojiva ZA-M 1001 Special.  „Rozmetadlo od značky AMAZONE už máme druhé. To prvé sme používali 10 rokov, boli sme s ním spokojní, tak sme si zaobstarali ten istý model znova. Catros u nás jazdí už druhú sezónu, sme s ním veľmi spokojní. .“ hodnotí stroje obsluha. Diskový podmietač Catroje je ideálny práve pre malé a stredné podniky.  Vďaka veľmi nízkemu valivému odporu možno dosahovať mimoriadne vysoké pojazdové rýchlosti a tým veľký plošný výkon. Je ideálny na použitie po zbere zemiakov, zeleniny, cukrovej repy či kukurice.
 
,,S traktormi PUMA sme veľmi spokojní predovšetkým z dôvodu flexibility čo znamená,  že za týmito strojmi môžeme ťahať akékoľvek náradie bez zdĺhavého prepájania. Či už ideme orať, nahŕňať alebo zberať tekvice a zemiaky  všetko pasuje za tieto stroje. Modelový rad Puma sme si vybrali aj preto, že v kabíne sa cíti obsluha veľmi komfortne. Techniku požívame hlavne na zber tekvíc čo je našou prioritou. Niektoré naše stroje majú viac ako 9000 motohodín, no napriek tomu pracujú bez problémov.“

 
SHR Marta Kozárová, Malý Cetín