O čerstvú zeleninu sa stará trio Steyr

Správa od Profipress, Mechanizace zemědělství, autor Petr Beneš.
„Jsme rodinná farma zaměřená na produkci a prodej brambor a zeleniny. Vše potřebné si umíme zorganizovat sami, od nákupu osiv a sadby, strojů, práce na poli i na farmě, ochrany rostlin, zpracování i distribuce výpěstků. Dbáme na nejvyšší kvalitu naší produkce,“ hovorí Jaroslav Bodlák na začiatku návštevy svojej farmy v Semiciach v stredných Čechách, kde pracuje trojica červeno-bielych traktorov  Steyr. Moderne vybavené skladovacie priestory a špeciálne poľnohospodárske stroje sú výsledkom tisícov hodín prevažne ručnej práce, ktoré sú každoročne spojené s pestovaním zeleniny a zemiakov. Majitelia môžu byť na svoju rodinnú farmu patrične hrdí.

Jaroslav Bodlák dodáva čerstvú zeleninu dokonalého vzhľadu do obchodných reťazcov, kde ju zákazníci nájdu pod značkou s českou vlajkou. Patrí medzi ne klasická a viazaná mrkva, cibuľa, karfiol, kapusta, zeler a petržlen. Skúsený pestovateľ musí byť pripravený na celoročné zásobovanie, rovnako ako v prípade skorých a neskorých zemiakov. Podmienkou dodávok je, že musia byť certifikované Štátnou poľnohospodárskou a potravinárskou inšpekciou, čo tiež znamená, že pri pestovaní sa musí používať len veľmi obmedzené množstvo pesticídov. Zníženie množstva herbicídov kompenzuje poctivým hlbokým obrábaním pôdy na jeseň, ako aj plečkovaním plodín alebo používaním prútových brán počas vegetačného obdobia.

Zelenina neodpúšťa chyby

Na farme Jaroslava Bodláka sa predáva aj z dvora. Na poliach s celkovou rozlohou 25 hektárov ornej pôdy sa často zbierajú dve úrody ročne. Zelenina je náročná na včasnosť všetkých pracovných operácií, od sejby až po zber. Potrebné práce sa niekedy musia vykonávať aj za nepriaznivého počasia. Okrem pracovitých zamestnancov je potrebná aj spoľahlivá poľnohospodárska technika, ktorú našli v spoločnosti AGRI SYSTEM, s.r.o.

Celá plocha ornej pôdy sa pravidelne obrába pluhom. Na širokej škále pôd, od ľahkých piesočnatých až po ťažké ílovité čiernozeme, je jesenná orba nevyhnutná pre úspech v nasledujúcom roku. Ďalšou energeticky náročnou úlohou je príprava pôdy frézou pred výsadbou zemiakov. Piesočnaté pôdy sú veľmi abrazívne nielen pre pracovné súčasti zariadení na obrábanie pôdy, ale prakticky pre všetky stroje. Na ťažkých pôdach pozdĺž Labe je okno na ich spracovanie veľmi malé. Preto nielen ľudia, ale aj všetky stroje musia pracovať ako hodinky.
To platí aj pre traktory. Samozrejmosťou je spoľahlivosť traktorov a servis, na ktorý sa môžete vždy spoľahnúť. S touto zásadou začal Jaroslav Bodlák na jeseň 2010 spolupracovať so spoločnosťou AGRI SYSTEM, s.r.o. so sídlom v Uhlířských Janoviciach. Rozhodnutie padlo na veľtrhu Země Živitelka, z ktorého si odniesol svoj prvý traktor od importéra Agri CS. Kompaktný model mal motor s výkonom 90 koní a zvládol veľa práce medzi zeleninovými záhonmi, na hospodárskom dvore alebo aj pri preprave. A fungoval bez akýchkoľvek problémov.

Odtlačok z Rakúska

Úspech farmy nám umožnil investovať ďalšie finančné prostriedky do jej rozvoja. Svojou čistotou, poriadkom a moderným vybavením sa farma priblížila k úspešným rodinným farmám v Rakúsku. Majiteľ nemusel chodiť ďaleko, aby sa ešte viac priblížil našim južným susedom - zobral si k srdcu traktory Steyr.
Jaroslav Bodlák si svoj prvý traktor Steyr kúpil pred desiatimi rokmi. Steyr dokonale zapadol do chodu farmy, bol aj veľmi spoľahlivý, a tak sa pri ďalšej rekonštrukcii uvažovalo už len o tejto značke. Vlani si zaostarala rodinná farma nový traktor Steyr 4090 Kompakt s výkonom 90 k. Odvtedy pracuje so záhonovou sejačkou (100 cm), sejačkou a sadzačkou zeleniny, vyoráva cibuľu do riadku a spoľahlivo plní mnohé ďalšie úlohy.
Steyr 4090 Kompakt je vybavený mechanickou reverznou prevodovkou S-Control 2 s 24 x 24 rýchlosťami. Jedna z pák sa používa na radenie jednej z troch skupín. Pri zaradení prvej skupiny, prvej rýchlosti a korytnačky sa traktor môže pohybovať veľmi nízkou rýchlosťou. V tejto podobe je prevodovka štandardnou výbavou a veľmi nízke rýchlosti sú pre pestovateľov zeleniny nevyhnutné. Ďalšia páka posúva štyri rýchlosti v každej skupine. Hoci ide o kompaktný traktor, v kabíne nechýba multifunkčný ovládač. Prepínače na Multicontrolleri ovládajú spojku, trojbodový zdvih závesu alebo cúvanie traktora.

Výhody prevodoviek CVT

Pre traktory používané na pestovanie zeleniny a zemiakov je veľkou výhodou, ak môžu pracovať bez problémov. Na farme sú dva traktory Steyr s prevodovkou CVT. Prvým je Steyr 4125 Profi CVT, ktorý pracuje s jednoriadkovým zemiakovým kombajnom alebo neseným postrekovačom.
Druhý, Steyr 6165 Impuls CVT, bol zakúpený minulý rok a má tiež najkomfortnejšiu výbavu vrátane vzduchového odpruženia v kabíne. Jeho úlohou je zvládnuť všetky ťažké práce na farme: orbu štvorradovým rotačným pluhom Kverneland na celej ornej pôde, kultiváciu diskovým kypričaom a prípravu pôdy pred výsadbou zemiakov pôdnou frézou.
Steyr 6165 Impuls CVT tak nahrádza predchádzajúci Steyr CVT 6145 a Jaroslav Bodlák je rád, že sa mu podarilo posunúť hornú hranicu výkonu motora na farme vyššie. Steyr 6165 Impuls CVT teraz zvláda všetky ťažké práce s rezervou výkonu, a teda s nižšou spotrebou. Aj v náročných podmienkach, ako je zvýšená vlhkosť pôdy skoro na jar alebo na jeseň, je možné pracovať pri konštantných otáčkach motora. Ak sa zvýši zaťaženie, prevodovka CVT dokáže automaticky regulovať rýchlosť jazdy. Podľa Jaroslava Bodláka táto regulácia funguje perfektne a traktor vykonáva svoju prácu kvalitne. Široké pneumatiky nezanechávajú na poli hlboké koľaje. Kabína ponúka podstatne viac vnútorného priestoru a hladina vnútorného hluku je výrazne nižšia - napriek vyššiemu výkonu motora.

Navigačné systémy a presnosť v zelinárstvu

Majitelia fariem jazdia na vlastných traktoroch Steyr. Naučili sa naplno využívať možnosti, ktoré ponúkajú ich moderné elektronické systémy. Už si nevedia predstaviť prácu na poli bez pomoci automatického navigačného systému. Traktory Steyr prišli k predajcovi s prípravou z výroby a následne boli vybavené plne integrovaným navigačným systémom Steyr-Guide. Prijímač dokáže pracovať s korekčným signálom RTK, a tak sa paralelné jazdy vytvárajú s presnosťou +- 1,5 cm. Medziročná opakovateľnosť sa tiež udržiava na vynikajúcej úrovni. A navigácia presne vedie traktory pri paralelných jazdách aj pri veľmi nízkych rýchlostiach okolo 400 km/h, napríklad pri príprave pôdy na zemiaky. Aj to je dôležitá výhoda.
Pre skúsených pestovateľov je samozrejmosťou aj používanie spoločného riadenia kolies. Výsledkom spojenia kontúrového riadenia s navigačným systémom je technológia automatického kontúrového obracania S-Turn II. Na traktore Steyr 4125 Profi CVT využíva informácie o polohe z navigačného systému aj systém Section Control, ktorý automaticky riadi zapínanie a vypínanie sekcií výložníka na závesnom postrekovači Kverneland.
Hoci je krajina v okolí rodinnej farmy rovinatá, motorová brzda sa ukázala ako veľmi užitočná súčasť výbavy. Výrazne znižuje opotrebovanie prevádzkových bŕzd traktora Steyr Impuls CVT.