Prvý STEYR najazdil bez problémov 14 000 mth.

Prvý STEYR slúžil vo Veľkých Všelisoch bez problémov 12 rokov. Stavili na svoju skúsenosť a zaobstarali vlajkovú loď STEYR 6270 Terrus CVT a novinku STEYR 6240 Absolut CVT.
Prvý stroj značky STEYR slúžil vo Veľkých Všelisoch bez problémov 12 rokov. Nie je teda prekvapením, že na rakúsku značku nedajú v podniku dopustiť. Stavili na svoju skúsenosť, a tak si v roku 2021 zaobstarali vlajkovú loď rakúskej stajne STEYR 6270 Terrus CVT a nasledujúci rok novinku STEYR 6240 Absolut CVT.

Pokiaľ sledujete naše alebo sociálne siete poľnohospodárskych nadšencov, určite nepočujete o Karlovi a Jardovi prvýkrát. Ich dvaja siláci vyhrávajú fotosúťaže, profi fotografie nájdete takmer na všetkých poľnohospodárskych profiloch, alebo ste určite zaregistrovali ich zostrojeného „mladšieho brata“. Odkiaľ však Karel a Jarda sú a ako sa k značke STEYR dostali?

IMG_1057.jpg

 

Hospodárenie od roku 1992

Na referencii za pánom Karlom Zeyvalom a Jaroslavom Michalom sme sa vydali do Veľkých Všelis medzi Mělník a Mladou Boleslav. Tu sa nachádza Spoločnosť vlastníkov pôdy, spol. s r.o. so sídlom vo Veľkých Všelisoch, ktorá bola založená po rozpade miestneho JRD Vývoj v roku 1992. Spoločnosť aktuálne hospodári na 515 ha, kde pestuje prevažne jačmeň, pšenicu a cukrovú repu, ale aj olejniny ako je repka či slnečnica. Na ich poliach neprehliadnete ani dva najsilnejšie kone z rakúskej stajne - STEYR 6300 Terrus CVT a 6240 Absolut CVT.

Niekto má na dvore Mercedes, niekto si zaobstará traktor STEYR

Prvý stroj STEYR 6190 CVT zakúpili v roku 2006, ktorý im následne slúžil krásnych 12 rokov, odpracovali s ním bez problémov 14 000 motohodín pri siatí, spracovaní pôdy či v doprave. K srdcu neprirástol nielen pánovi Zeyvalovi, ale aj rodinnému priateľovi, „Keď sme sa vtedy rozhodli ho predať na inzerát, ozval sa mi pán, že ho chce na pílu. Povedal som to Petrovi a ten, že ho do lesa nedá. Druhý deň si ho sám kúpil a má ho dodnes doma. Tu a tam s ním niečo zorne alebo má zapriahnutý mulčovač. Stará sa oň ako o rodinný poklad. To viete, niekto má na dvore Mercedes, niekto si zaobstará traktor STEYR.“ smeje sa pán Zeyval.

Ďalšie dva kone a hneď najsilnejší

Niet divu, že sa vo Veľkých Všelisoch odvtedy k značke STEYR stále vracia. V roku 2018 si na ťažké poľné práce zaobstarali vlajkovú loď zo stajne STEYR 6270 Terrus CVT, ktorého hlavnou prednosťou sú veľká ťažná sila v spojení s najvyšším komfortom. Poháňa ho 6-valcový motor s objemom 6,7 l a maximálny krútiaci moment dosahuje už pri 1 194 Nm. Pre ťažké poľné práce oceníte zdvíhaciu silu 12 ton a objem nádrže 630 l. Počas prvej sezóny najazdil pán Zeyval s novým strojom 1 200 motohodín. Okrem výkonu a komfortu si pán Zeyval chváli aj perfektné riešenie LED osvetlenia, vďaka ktorému môže bez problémov orať aj v zatiahnutých jesenných dňoch alebo večeroch. Oceňuje predĺžené servisné intervaly. Uchvátil ho aj dizajn traktorov: „Za týmto traktorom sa každý otočí. Deti pozerajú. Cyklisti sa zastavujú. Často mi volajú chlapci, či si ho môžu prísť nafotiť.“
„Pôvodne chcel môj otec kupovať nový traktor inej značky na siatie, ale nebol dostať ihneď. Od AGRI CS v Tišiciach sme dostali však ponuku vziať si skladový stroj STEYR 6190, ktorý bol vystavený na poľnohospodárskom veľtrhu TECHAGRO v Brne. Keď sme si ho vtedy doviezli, to bol boom. Mal nápravu samostatne na každé koleso. Keď sme s otcom prešli priekopu a len sme sa zhupli, bol to rozdiel v komforte ako hrom. Chápte ma, jazdilo to päťdesiatkou!“ spomína pán Zeyval na ich prvý stroj tejto značky.
Karel Zeyval, Velké Všelisy
K modelu Terrus CVT má pán Zeyval pár drobných výhrad: „Chýba mi tu v kabíne nejaký väčší odkladací priestor, kam by som si mohol dať desiatu alebo vychladiť vodu. Napríklad staré CVT malo už chladiaci box nad hlavou. A hodila by sa aj nejaká nádržka na čistú vodu.“ Už v čase, keď si do Veľkých Všelis kupovali Terrus CVT, mali vyhliadnutý ďalší stroj do svojej stajne. V roku 2022 si zaobstarali novinku STEYR 6240 Absolut CVT so vzduchom odpruženou kabínou, u ktorého sa vedľa výkonného motora dočkali aj vytúženého chladiaceho boxu a nádržky na čistú vodu.
S novinkou jazdí pán Míchal, ktorý uznáva posun aj medzi Terrusom a Absolutom. Vďaka menovitému výkonu 240 koní si STEYR Absolut CVT hravo poradí s podmietačom, kompaktorom, pluhom a sečkou. 6-valcový motor dosahuje maximálny krútiaci moment pri 1 100 ot/min. Pre maximálny prenos výkonu je vybavený 4 mechanickými rozsahmi a maximálnu pojazdovú rýchlosť dosiahne len pri 1 500 ot/min. "Plynulá prevodovka CVT je super. Jazda aj práca je bezstarostmí a veľmi pohodlná, nastavím si tempomat, nepretáča sa vývodový hriadeľ, a tým sa šetrí palivo, ale aj motor." dodáva pán Michal.
Pri náročných poľných prácach nájde svoje využitie aj komfortné nízkofrekvenčné sedadlo so zvýšenou oporou Dual-Motion, ktoré je vybavené pasívnym odvetrávaním pomocou zásobníka s aktívnym uhlím, nový systém odpruženia prednej nápravy a vzduchom odpružená kabína. Vítaný je tiež stierač čelného skla, ktorý je novo umiestnený a stiera plochu 235o. Výbava STEYR Exkluzív zahŕňa aj kožený volant alebo výkonný audio systém STEYR SOUND SYSTEM. Napríklad s kompaktorom so záberom 8 m. Pán Míchal s Absolutom v sezóne hravo zvládne 85-90 ha za deň.
„V agregácii s kompaktorom s pracovným záberom 8 m jazdím v sezóne 85 - 90 ha za deň. Jazdím s Absolutom podľa navigácie a už by som nemenil a nechápem, ako niekto môže jazdiť bez nej. Sami sme si počítali rozdiel práce s navigáciou a bez navigácie (klasické osmičky pri otáčaní na úvrati). S navigáciou jazdíte podstatne rýchlejšie a efektívnejšie a pribúda jeden ha za druhým. Zmerali sme rapídny rozdiel 20 ha na veľkom poli. Na rovnakom poli sme vyskúšali pri siatí rovnaký sejací stroj, ale raz traktor s navigáciou a raz bez. A rozdiel? 20 ha! Keď niekto nechce navigáciu, tak nechápem. Aktuálne mám STEYR S-GUIDE s Range pointom, klasický signál a stačí. Ak človek chce mať presné siatie, tak by som samozrejme odporučil RTK, ale nám sa rozdiely ukázali aj pri základnom. Človek sa stále učí s navigáciou, ako to pravidelne nepoužíva. Dokonca som pozeral aj na videá na vašom Youtube, keď som potreboval zopakovať vrstvy a mapovanie.“
Jaroslav Míchal, Velké Všelisy

Posun výrobcu

Na tohtoročnom ročníku Case Dňa v Kámeni si obaja vyskúšali novú generáciu vlajkovej lode STEYR Terrus CVT. Obaja sa zhodli, že traktor je opäť o niečom úplne inom. Celé riešenie kabíny, komfortu a úložných priestorov vyriešili podľa ich slov naozaj pekne a múdro a traktor je zase o level inde, keď má človek s čím porovnávať.

STEYR ako koníček

Značke STEYR fandí u Zeyvalov celá rodina. „Syn je do traktorov blázon. Jazdí so mnou už od dvoch rokov. U starého CVT vedel už v siedmich rokoch, čo treba zapnúť a skontrolovať. V 13 dostal na hranie tento malý traktorík. Má na ňom sadzač na zemiaky, kosačku, kultivátor a valníček. Samozrejme, aby nám ladil, musel som ho urobiť vo farbách STEYR.“ Ukazuje pán Zeyval model vlastnej výroby a dodáva, že niektoré deti si myslia, že je to „bábätko toho veľkého“.