Strip-till sejba: Prečo, ako a hlavne čím?

Investícia, ktorá sa oplatí.
V AGRI CS si uvedomujeme, že zodpovednosť za budúcnosť poľnohospodárstva nespočíva len v predaji strojov, ale predovšetkým v podpore poľnohospodárov pri zavádzaní inovatívnych a udržateľných postupov. Naším cieľom je ukázať vám, že inovatívne prístupy, schopnosť učiť sa novým veciam a kvalitné informácie sú základom úspechu – a môžu pomôcť aj vám. Vďaka dlhoročným skúsenostiam z českého a slovenského trhu vám chceme ukázať inú cestu.

Výkyvy klimatických podmienok, obmedzovanie chemickej ochrany rastlín, rozširovanie erózne ohrozených plôch či úbytok pracovnej sily patria medzi najčastejšie problémy, ktorým poľnohospodári čelia – a ktoré s vami čoraz intenzívnejšie diskutujeme. Jednou z kľúčových tém je technológia strip-till a no-till. Technológii strip-till sa venujeme už v niekoľkých článkoch, videoreportážach, seminároch – a budeme sa jej venovať aj naďalej.

Ide o technológiu založenú na pásovom spracovaní pôdy a sejbe. V súvislosti so strip-tillom zároveň legislatíva stanovuje maximálnu šírku spracovaného pásu na 30 cm pri dodržaní minimálne 60 % nespracovaného povrchu pôdy. Spracovanie pôdy môže byť plytké alebo – čo je častejšie – hlbšie pásové podrývanie bez miešacieho efektu. Podrývanie ocenia najmä plodiny citlivé na zhutnené vrstvy pôdy, ako napríklad repka olejka. Nie je však výnimkou, že metódou strip-till sa dnes zakladajú už všetky druhy plodín.

Prečo strip-till?

Jedným z dôvodov využívania technológie strip-till je splnenie legislatívnych podmienok hospodárenia na erózne ohrozených plochách, ktorých počet rapídne narastá. Na týchto plochách nie je dovolené používať inú technológiu ako strip-till – a to z dôvodu zníženia účinku veternej a vodnej erózie. Strip-till je zároveň odpoveďou na problém úbytku pracovnej sily. Vďaka zjednoteniu pracovných operácií dochádza nielen k úspore času potrebného na zakladanie porastov, ale aj k zníženiu potreby techniky, čo vedie k významným finančným úsporám.

Je však dôležité si uvedomiť, že túto metódu zakladania porastov nevyužívame len kvôli legislatívnym nariadeniam a úsporám nákladov, ale predovšetkým pre jej agronomické prínosy vedúce k udržateľnému poľnohospodárstvu. Obmedzením pohybu pôdy znižujeme výpar vlhkosti, ktorá je v nej uložená – najmä v období augusta. Významnú úlohu zohráva aj fakt, že pôda je v medziriadkoch pokrytá pozberovými zvyškami, vďaka čomu je menej vystavená priamemu slnečnému žiareniu a menej sa prehrieva. Kľúčovým benefitom technológie strip-till je podpora pôdneho života – ako sú dážďovky, huby, mikróby a všetky mikroorganizmy podporujúce prirodzené procesy v pôde. Tie zostávajú v bezpečí v medziriadkoch, odkiaľ sa môžu ďalej šíriť a podporovať rozvoj zdravej pôdnej mikrobioty.

Evolúcia v sejbe repky

Jednou z najcitlivejších plodín trpiacich na zhutnené pôdy je repka olejka. Táto rastlina dosahuje tým vyššie výnosy, čím rozvinutejší a hlbší koreňový systém má. Na vytvorenie optimálnych podmienok pre rast koreňového systému sa využívajú podrývače, ktoré jednotlivé vrstvy pôdneho profilu nemiešajú, ale iba odstraňujú zhutnenie. Osivo sa vysieva priamo do dráhy slupíc, v rozstupe 50 cm medzi riadkami. Vďaka tomuto rozstupu majú rastliny priestor zakladať vetvenie už od zeme a vytvárať tak mohutnú biomasu s množstvom kvetov, ktoré následne tvoria výnos.

Okrem širšieho rozstupu riadkov sa pri strip-till systéme využíva aj nižší počet výsevných jedincov. Štandardne sa cieli na hustotu 30 rastlín na m². Napríklad výsevné ústrojenstvo profesionálneho podrývača SUMO LDS dávkuje osivo individuálne – pre každý semenovod zvlášť – čím sa prakticky stáva presným sejacím strojom. Na podporu rastu rastlín je možné stroj vybaviť súčasným ukladaním hnojiva do rôznych hĺbok pôdneho profilu v kombinácii s čelným zásobníkom.

Dôležitým prvkom podrývača Sumo LDS je ťažký pôdny utláčací valec umiestnený medzi podrývacími slupicami a sejbovými botkami. Tento prvok pôdu späť konsoliduje – ide o odstránenie veľkých vzduchových medzier a opätovné prepojenie jednotlivých vrstiev pôdy, aby sa zabránilo jej vysychaniu a úniku CO₂ do ovzdušia.

Strip-till v obilninách, strip-till všade

Jedným prejazdom, ako pri sejbe pomocou podrývača (podrytie + sejba), je možné zakladať porasty všetkých bežných plodín – ako sú obilniny, olejniny či strukoviny. Univerzálny strip-till secia stroj Sumo DTS sa od podrývača líši najmä medziriadkovou vzdialenosťou pri ukladaní osiva. Prínosy strip-till metódy však zostávajú rovnaké. Štandardne sa osivo ukladá do dvoch pásov po stranách spracovaného „V-profilu“ vo vzdialenosti 12 cm od seba. Jednoduchou výmenou sejacej botky je možné dosiahnuť aj iné medziriadkové vzdialenosti – napríklad uloženie osiva do dvoch úzkych pásov vzdialených 6 cm, uloženie do jedného pásu vzdialeného 33 cm (čo zodpovedá individuálnej vzdialenosti sejacích vozíkov), alebo do jedného širokého 12-centimetrového pásu. Súčasťou sejacích botiek je aj možnosť uloženia druhej a tretej plodiny alebo hnojiva cez individuálne semenovody.

Investícia, ktorá sa oplatí.

Ak chcete zvýšiť efektivitu svojho hospodárenia, technológia strip-till je tou správnou voľbou pre vás. Ide o investíciu, ktorá sa vám vráti v podobe nižších prevádzkových nákladov, zdravšej pôdy a vyššieho potenciálu maximálnych výnosov. S technológiou pásového spracovania pôdy máte istotu, že vaše plodiny budú mať perfektný štart a vy budete pripravení na výzvy, ktoré prinášajú každoročné zmeny počasia.

Ak vás zaujímajú reálne výsledky, fotodokumentácia a kalkulácie, neváhajte navštíviť webovú stránku agrics.sk.

Zaujala vás technológia Strip-till?
Nechajte nám svoj kontakt, ozveme sa vám.