Cisterna Pichon žne úspechy na farme Jelínkových

Prevzaté z Agroportal24h. Na rodinnej farme Jelínkových zaobstarali cisternu Pichon pre jej originálnu a robustnú konštrukciu. Pozrite sa na reportáž alebo si o ich skúsenostiach prečítajte.
Referencia bola zveřejnená na Agroportal24h.

Rodinná farma Jelínkových sa nachádza na hraniciach okresov Chrudim a Havlíčkov Brod. Hospodári na zhruba 500 ha poľnohospodárskej pôdy. Zaoberá sa pestovaním predovšetkým pšenice, repky, kukurice, jačmeňa a zmesi pre kravy. V roku 2016 na farme zaobstarali cisternu Pichon s objemom 23 000 litrov na aplikáciu hnojovice a prívoz DAMU k postrekovaču. Táto cisterna bola zhotovená hlavne kvôli originálnej konštrukcii a kvalitnému spracovaniu. Dodávateľom cisterien Pichon pre ČR a SK je Agrotec Group.
 
Na cisternu značky Pichon padla voľba aj kvôli blízkemu servisnému stredisku v Havlíčkovom Brode (firma Cerea, a.s.). „Táto cisterna je našou prvou cisternou značky Pichon na farme. Inú by sme už ani nechceli. Na cisterne oceňujem kvalitné spracovanie hydraulicky odpruženého podvozku, ktorý nádherne kopíruje terén. Celková robustnosť cisterny je veľmi dobrá. Vďaka veľkým kolesám cisterna neutužuje pôdu. Hnojovicu aplikujeme predovšetkým na lúky a nikdy som nevidel vyjazdené koľaje.“
Tomáš a Milan Jelínkoví, rodinná farma Spačice

Trojnápravový podvozok má prednú nápravu zdvíhaciu, prvá a tretia náprava je nútene riaditeľná. Hydraulický podvozok ponúka ešte jednu výhodu, ktorú u Jelínkoví oceňujú. Pri aplikácii hnojovice v kopcovitom teréne sa vďaka hydraulickému podvozku cisterna nakláňa proti kopcu a obsluha sa tak nemusí obávať, že by sa cisterna prevrátila. Výveva cisterny je vybavená dvojitým istením sania navrchu cisterny Pichon. Do vývevy sa tak nedostanú žiadne cudzie predmety, ako sú kamene a skrutky.

IMG_6102-kopie.jpg

Cisterna Pichon u Jelínkovích je tiež vybavená sacím ramenom s priemerom 200 mm, ktorým je možné cisternu plniť aj vyprázdňovať. Hnohovica sa tak dá prevážať aj z jednej nádrže do druhej. Cisterna má tiež vo výbave lapač kameňov. Ten je možné kedykoľvek vypustiť von. Turbourýchľovač urýchľuje plnenie cisterny, zamedzuje peneniu hnojovice a nasaje aj hustý materiál. V prednej časti cisterny je umiestnený veľký mixér určený na rozmixovanie hustého materiálu, a to za pár sekúnd.

IMG_6133-kopie.jpg

Prietokomer cisterny je ovládaný cez dotykový displej v kabíne traktora. Nastavuje sa na ňom aj dávka. Podľa pracovnej rýchlosti cisterny sa otvára a zatvára šupátko a dávkuje presne stanové množstvo hnoja na pozemok.

V zadnej časti cisterny Pichon sa nachádzajú robustné ramená pre pripojenie najrôznejších typov aplikátorov. U Jelínkovích prevádzkujú hadicový a diskový aplikátor. „Pri jazde s diskovým aplikátorom nie je problém si prednú nápravu zdvihnúť a tým doťažiť traktor. Cisterna je natoľko predimenzovaná, že môže jazdiť len po dvoch nápravách,“ uviedol Tomáš Jelínek.

IMG_6357-kopie.jpg

Nádrž vrátane podvozku je u všetkých cisterien Pichon 100% pozinkovaná a odolná voči poškodeniu agresívnymi hnojivami. V závislosti od objemu nádrže je cisterna vyrobená z plechu s hrúbkou 5 až 8 mm, čím je zaistená jej dlhá životnosť. Na všetky modely je poskytovaná päťročná záruka na konštrukciu cisterny.

IMG_6385-kopie-(1).jpg

Cisterna Pichon je agregovaná s traktorom Steyr Terrus 6300 CVT s výkonom 300 koní. „Tento traktor sme kúpili vďaka dlhodobej skúsenosti s traktormi značky Steyr a kvalitnému servisu. Na traktore sa nám páči predný dvojrýchlostný vývodový hriadeľ, ktorý ponúka ekonomických 1 000 ot/min. Preto má nízku spotrebu nafty a pohodlnú prevádzku. Ďalej prevádzkujeme traktory Steyr 6230 CVT a najnovšie Steyr Expert 4130 CVT,“ uviedol Tomáš Jelínek.