S Augmentou ušetríme 8 % nákladov na hnojivá

Pán Michal Zídek, agronóm družstva ZD Čechtice, sa podelil o svoje skúsenosti s novým poľným analyzátorom Augmenta.
Technológiu, ktorá poľnohospodárom umožňuje hnojiť každú časť poľa individuálne a podľa skutočných potrieb danej plodiny, využívajú už druhú sezónu v poľnohospodárskom družstve Čechtice. Pán Michal Zídek, agronóm družstva, sa podelil o svoje skúsenosti s novým poľným analyzátorom Augmenta.
Poľnohospodárske družstvo Čechtice hospodári v Stredočeskom kraji na výmere 2 180 hektárov, prevažne pestujúce ozimné plodiny. Okrem rastlinnej výroby majú aj 660 dojných kráv holštajnského plemena, vlastný chov býkov a jalovíc. Zaujímavá je tiež vlastná bioplynová stanica s výkonom 1,2 MW, ktorú Poľnohospodárske družstvo Čechtice využíva na rad nových technológií. Pozreli sme sa na to, aký prínos vidí agronóm družstva Michal Zídek vo využívaní optického skenera porastov Augmenta.
Poľný analyzátor Augmenta umožňuje automatizovať procesy analýzy plodín a dávkovanie hnojiva v reálnom čase a poskytuje tak všetky výhody, ktoré z toho vyplývajú. Zariadenie dokáže znížiť používanie chemikálií až o 40 % a zvýšiť produktivitu až o 20 %, čím znižuje negatívne dopady priemyselného poľnohospodárstva na životné prostredie a zdravie.
„Augmenta vyhodnocuje pomocou 4K kamier stav rastliny a podľa neho v danom okamihu aj variabilne dávkuje hnojivo či postrek. My sme Augmentu začali používať v minulom roku. Z môjho uhla pohľadu sa nám to určite vyplatilo. Ceny hnojív v poslednom roku niekoľkonásobne vzrástli a s Augmentou môžeme hovoriť v priemere o 8 % úspore na hnojivách. Používame ju len na jar, na jeseň nehnojíme.“
Michal Zídek, agronóm ZD Čechtice
Presná úspora na hnojivách u jednotlivých plodín bola podľa neho 6,5 % u jačmeňa ozimného, ​​6,8 % u pšenice a celých 9,5 % u repky. V Čechticiach začínajú prihnojovať v marci. Augmentu využívajú pri prvej i druhej regeneratívnej dávke a pri pšenici aj pri kvalitatívnej dávke hnojenia. Podľa agronóma sa pri súčasných cenách hnojív družstvu používanie optického skenera oplatí.
Inštalácia Augmenty trvá asi dve hodiny. Skener sa skladá z multispektrálneho kamerového systému a snímača svetelných podmienok. Montuje sa na prednú časť strechy traktora alebo postrekovača. Spolu s analyzátorom sú dodávané všetky potrebné diely a držiaky. Systém je navrhnutý tak, aby ho bolo možné jednoducho namontovať na akýkoľvek traktor, rozmetadlo či postrekovač. Jednoduchosť ovládania potvrdzuje aj pán Zídek: „Ovládanie a manipulácia nie je zložitá.“
„Výstupy sú prehľadné. Pozemky máme pomenované rovnako ako v LPIS a v systéme je všetko prehľadne vidieť. Vidíte pozemok, akú má plochu, čo na ňom rastie za plodinu, aký úkon sa na ňom naposledy robil, prípadne aké hnojivo sa použilo a v akom množstve. Program nám odporučí dávku hnojiva a vypočíta prípadnú úsporu. Všetky mapy si môžeme vytlačiť. Takže ak vojdeme v jednom roku napríklad trikrát do repky, máme z poľa tri rôzne výstupy z jednotlivých období. Všetko máme na cloude a môžeme si v prípade potreby kedykoľvek vytlačiť.“
Michal Zídek, agronóm ZD Čechtice
Poľný analyzátor Augmenta je využiteľný u viac ako 20 druhov plodín. Podľa štúdií výrobcu bolo u poľnohospodárov, ktorí využívali optický skener porastu Augmenta, pozorované zvýšenie výnosu, došlo k skvalitneniu plodín a zníženiu spotreby chemikálií.