Rýchle a efektívne mulčovanie so širokozáberovými mulčovačmi TEHNOS

Tehnos sa nachádza na špičke rebríčka slovinských strojárskych podnikov. V ČR si udržala 4. rokom prvú priečku a posilnila povesť spoľahlivého partnera. Rastie aj obľuba širokozáberových mulčovačov.
Spoločnosť Tehnos sa nachádza na absolútnej špičke rebríčka slovinských strojárskych podnikov. V Českej republike si udržala štvrtý rok prvú priečku v počte predaných kusov a významne posilnila povesť spoľahlivého partnera. V roku 2021 sa podarilo českým poľnohospodárom dodať 214 mulčovačov a pravdepodobne sa aj tento rok podarí hranicu prekonať. Aktuálne spoločnosť AGRI CS a AGROTEC registrujú už 190 objednávok, kedy najžiadanejšími sa stávajú bočné mulčovače radu MB. Aj na Slovensku sa mulčovače TEHNOS tešia čoraz väčšej obľube. Rast dopytu je podporený okrem iného zvýšením objemu hmoty v predchádzajúcom období, ale tiež stále častejším riešením problematiky obnovy lúk, tlakom na zvýšenie vlahových pomerov alebo bojom proti zavíjaču kukuričnému. Obľuba rastie aj pri širokozáberových mulčovačoch a kombináciách, ktoré podniky vítajú pre rýchle a zároveň efektívne mulčovanie.
Vďaka dlhoročným skúsenostiam s vývojom a výrobou poľnohospodárskej techniky sa slovinskej spoločnosti Tehnos darí vyrábať veľmi kvalitné a technicky prepracované stroje. Na trh dodáva množstvo typov v rôznych šírkach záberu (1,1 m až 9 m)  na mulčovanie bežných porastov, ako ajna špeciálne použitie pri mulčovaní v sadoch a viniciach či v lese, prípadne pri mulčovaní špargle. Na mulčovanie komunálnych plôch ponúkajú bočné mulčovače so sklonom 90°/-60°. Ročne vyrobia viac ako 5 000 mulčovačov, ktoré potom smerujú do 40 krajín sveta. Na českom a slovenskom trhu je značka Tehnos dostupná od roku 2015 prostredníctvom spoločnosti AGRI CS a AGROTEC, pričom tunajší dopyt sa neustále zvyšuje. V súčasnosti je Tehnos najpredávanejšou značkou mulčovačov v Českej republike.

Prečo je Tehnos tak obľúbený?

Mulčovače Tehnos majú naozaj čo ponúknuť. Dlhoročným vývojom sa podarilo vytvoriť technicky prepracované stroje s množstvom patentov, ktoré nenájdete u žiadnych iných mulčovačov. Jedným z hlavných dôvodov úspechu značky Tehnos je fakt, že majiteľ firmy Anton Kisovar sa plne zapája do výskumu a vývoja, čerpá z praxe a uplatňuje svoje znalosti a skúsenosti, aby vo firme vytvorili stroje, ktoré pomôžu poľnohospodárom v ich podnikaní.
Prvým, a pravdepodobne najdôležitejším, bol vývoj rotora, ktorý je srdcom kladivkového mulčovača Tehnos. Anton Kisovar si bol plne vedomý jeho dôležitosťou, a tak sa naňho sústredili celých 15 rokov. Výsledkom je rotor s menším priemerom s patentovaným rozložením kladív s názvom Low Vib. Kladivá sú uchytené jednotlivo a ohybové napätie je tak rozložené rovnomerne po celom hriadeli mulčovača. Vďaka tomu sa minimalizuje riziko nežiaducich vibrácií, čo prináša hneď niekoľko výhod naraz – pokojnú prevádzku, plynulejší chod, menšiu náročnosť na výkon traktora, nižšiu spotrebu paliva a predovšetkým dlhšiu životnosť stroja.
Okrem zníženia vibrácií rotora prináša patent ďalší nemenej významný prínos, a to zvýšenie otáčok rotora až na 2 400 ot/min, čo je jedna z najvyšších hodnôt na trhu vôbec. Tým je dosiahnutá vyššia obvodová rýchlosť kladív a výrazne sa zvyšuje účinok mulčovania. Okrem toho sú mulčovače vyrábané z kvalitných materiálov a dlhodobo testované v reálnej prevádzke. Sú odolné voči praskaniu zvarov a deformácii samotného rotora. Navyše rotor nemá skrutkovicu ako iné mulčovače na trhu. Dôležitou zásadou výrobcu je aj jednoduchosť obsluhy, ktorej prispôsobil pripojenie, ovládanie aj prácu s mulčovačmi.
Bočné mulčovače radu MB Profi majú patentovaný dvojitý kĺb, ktorý zaisťuje pri náraze hladký a plynulý posun do boku. To umožňuje bezpečný prejazd cez prekážky. Návrat stroja do pracovnej polohy umožňujú inštalované ťažné pružiny. Ostatné modely disponujú mechanickou poistkou, ktorá chráni stroj pri náraze.

Veľký výkon v kombinácii s vysokou kvalitou práce – rozdiel medzi kladivkovými a nožovými mulčovačmi

Tehnos ponúka širokozáberové mulčovače a mulčovacie kombinácie vhodné pre mulčovanie rastlinných zvyškov v poľnohospodárstve, ovocinárstve či pri čistení pastvín s záberom až 9 m. Aj napriek tomu, že mnoho poľnohospodárov sa obáva náročnosti na požiadavky traktora (výkon, predné ramená, vývodový hriadeľ a pod.), obľuba mulčovacích kombinácií výrazne rastie. Medzi veľkými podnikmi a podnikmi poskytujúcimi služby sú veľmi obľúbené širokozáberové skladacie mulčovače radu MU2D a MU2Z s pracovným záberom 6-9 m. Univerzálny mulčovač MU2D Profi je charakteristický plávajúcim prispôsobením mulčovacích jednotiek vo svahu so sklonom do /- 7o. V roku 2021 sa podarilo dodať na český trh 10 širokozáberových strojov, v tomto roku má spoločnosť AGRI CS a AGROTEC dodať minimálne 20 kusov širokozáberových mulčovačov.
Hlavným dôvodom zaobstarania širokozáberových strojov je rýchle mulčovanie a vysoká produktivita. Širokozáberové stroje Tehnos sú vyhľadávané predovšetkým aj pre vysokú kvalitu práce. To je dané kladivkovým spracovaním mulčovačov. Kladivkové mulčovače hmotu rozdrvia na malé kúsky a škodcom tak zamedzia v rozvoji. Väčšie mulčovače Tehnos spoľahlivo rozdrvia napríklad aj náletové dreviny s priemerom až 7 cm. U nás sú využívané aj pri ošetrovaní trávnych porastov, najmä pri mulčovaní nedopaskov na lúkach. Mulčovač rozdrví trávny porast a zarovná ho. Správnym rozvíjaním trávneho porastu potom dochádza k prirodzenému vytlačeniu buriny. Vďaka trojitým protiostriam sú vhodné aj na likvidáciu kukuričného strniska. Na rozdiel od strojov Tehnos klasické nožové mulčovače neplnia svoj účel. Pri práci s nožmi totiž nedochádza k efektívnemu mulčovaniu, čo má za následok zlé obrastanie a výskyt buriny.

Aké výhody prináša mulčovanie?

Prečo si vlastne kupovať mulčovač a v čom nám pomôže? Používanie mulčovačov má hneď niekoľko výhod. Mulčovaním minimalizujete chemickú ochranu proti škodcom a burinám, pretože burina mulčom neprerastie. Jedná sa o nízkonákladovú prevenciu napríklad aj proti zavíjaču kukuričnému, kde až 96% zavíjača je zlikvidovaného. Minimalizáciou chemických látok dbáte na životné prostredie a zbytočne ho nezaťažujete. Pravidelným používaním mulčovača sa vďaka hmote zlepšujú vlahové pomery a nedochádza k erózii pôdy. Ďalej sa potom zvyšuje obsah humusu, mikrobiálna činnosť a neunikajú živiny v podobe plynov. Znižujú sa agrotechnické nároky na obrábanie pôdy.